• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
06 Temmuz 2022

Nasır nedir? Neden oluşur?

Nasır, kabusunuz olmasın!

 

Basınç, sürtünme gibi nedenlerle ayaklarda gelişen nasır problemi, günlük hayatınızı çileye dönüştürebilir. Bu sorunun önüne geçmek içinse son ana kadar beklememek ve gerekli ayak bakımlarını düzenli olarak yaptırmak gerekiyor.

 

Nasır neden oluşur?

Derinin olumsuz dış etkilere karşı kendini korumaya çalışması ile oluşan nasırlar, genellikle ayakların kemik kısımlarının ayakkabıya sürttüğü bölgelerde, özellikle topuk ve ayak parmaklarının kenarlarında oluşurken

zaman zaman eklemlerde ve avuç içlerinde de görülebiliyor. Dar ve kötü kalitede ayakkabı giymenin yanı sıra sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymek de nasır oluşumunu tetikliyor.

 

Tohum nasırı genellikle topuğun yan ve arkalarında görülen ve ölü cilt hücrelerinden oluşan bir nasır türü olarak dikkat çekiyor. Ayağın altında veya parmak üzerindeki sert nasırlar basınç nedeniyle ağrıya neden olabiliyor. Nasırın sertliğinin giderilmesi ve üzerindeki kalınlaşmış tabakanın temizlenmesiyle ağrı giderilse de bazen nasırın iç kısmında, deri altında nasırın özleri yerleşmiş olduğu için nasır, deri üstünden temizlense de ağrı ve batma hissi devam edebiliyor.

 

Nasıl önlenir?

Nasır oluşumunu engellemek için silikon pedler ve özel tabanlıklar kullanılabilir. Her gün temiz çorap giyilmesi ve terlemeye karşı talk pudrası kullanılması da nasır oluşumunu engelliyor. Kuru ve sert cildi yumuşatmak için ayaklar yıkandıktan sonra iyice kurulanmalı ve nemlendirici ayak kremi sürülmeli. Ayak tırnakları ise mümkün olduğunca kısa tutulmalı. Çok uzun ayak tırnakları, ayak parmaklarını ayakkabıya doğru iterek zamanla nasır oluşumuna yol açabiliyor. Bu basıncı ortadan kaldırmak içinse ayak tırnaklarını kısa tutmak ve düzenli pedikür yaptırmak gerekiyor.

 

Ponza taşı ile nasır tedavisi: Bölgedeki ölü cilt hücreler, cilde zarar vermeden ponza taşı ile zaman içinde yok edilebilir. Ponza taşı uygulaması öncesinde nasırlı ayağın 10 dakika kadar sıcak suda bekletilmesi ve sertleşen derinin yumuşaması gerekiyor. Sonra ponza taşıyla ölü ve sertleşmiş cilt törpüleniyor.

 

Ameliyatsız nasır tedavisi: Ayak bakım uzmanları radyo frekans kullanarak nasırı köküyle birlikte başarılı bir şekilde çıkarabiliyor. 3-5 dakika süren bu işlemin ardından cilt kendini kısa sürede yeniliyor.

 

İlaç ile nasır tedavisi: İlaç ile nasır tedavisinin geçici bir çözüm olduğu unutulmamalı. Nasır kökü deri altında kalacağı için nasır belli bir süre sonra yeniden rahatsızlık vermeye başlayabilir.

 

Nasır bandı: Reçetesiz olarak satılabilen ve salisilik asit içeren nasır bantları ayağınızı tahriş edebilir. Bu nedenle nasır bandı ile tedavi seçeneğini tercih eden kişilerin bu uygulamayı dikkatli gerçekleştirmelerinde fayda olacaktır.

 

Bu belirtilere dikkat:

- Nasırın oluştuğu bölgede keskin bir ağrı hissediliyor.

- Hafif nasırlarda basınç ortadan kalktığında ağrı kayboluyor.

- Ağrıyla birlikte deri bölgesi kalınlaşmaya başlıyor.

- Nasır ilerledikçe ağrının olduğu bölgede kızarıklık öne çıkıyor.

- Sertleşen derinin etrafında iltihap da oluşabiliyor.

- Deride kalınlaşmanın olduğu bölgede uç bölgesi oluşuyor.