• 1500 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
Kifidis Mallet Finger Atel (Adet Parmak Splinti)
STD
48.00 TL
7085 Thuasne Ligaflex Başparmak Ateli
SOL
700.00 TL
7085 Thuasne Ligaflex Başparmak Ateli
SAG
700.00 TL
7090 Thuasne Poignet Rhizo Başparmak Sabitleyici Atel
Gri-Sol
1,050.00 TL
7090 Thuasne Poignet Rhizo Başparmak Sabitleyici Atel
Gri-Sağ
1,050.00 TL
Kifidis Parmak Ateli (Parmak Splinti Adet)
IKILI
75.00 TL
Kifidis Parmak Ateli (Parmak Splinti Adet)
DORTLU
90.00 TL
Kifidis Parmak Ateli (Parmak Splinti Adet)
KURBAGA
75.00 TL
Kifidis Parmak Ateli (Parmak Splinti Adet)
KAVISLI
75.00 TL
Kifidis Parmak Ateli (Parmak Splinti Adet)
BASEBAL
95.00 TL
TWR 74 Kifidis Başparmak Tespit Ateli
SAG
290.00 TL
TWR 74 Kifidis Başparmak Tespit Ateli
SOL
290.00 TL

Parmak Atelleri

Kırık, çıkık, çatlama, zedelenme, ağrı ve şişlik durumunda uzuvlarımızın desteklenmesi ve iyileşme sürecinin sağlıklı geçirilmesi için doktor kontrollerinde ateller takılmaktadır. Parmak atelleri, parmaklarda meydana gelen incinme, ağrı, şişlik, kırılma ve çıkma durumlarında parmakların desteklenmesi, sabit kalması ve iyileşme sürecinin sağlıklı tamamlanması için kullanılan medikal tıp ürünleridir.

Parmak atelleri, her parmak için farklı boyutta ve türde olduğu gibi her yaşanan kırılma, incinme gibi durumlarda farklı sürelerde kullanılmaktadır. Parmaklarda düşme, eklemlerde travma ve zedelenme sonucunda oluşan hasarların ağrısının azaltılması için de parmak atelleri tercih edilebilir. Parmak atelleri, parmağın sabitlenmesi ve özellikle kırık, çıkma gibi durumlarda iyileşme sürecinde parmakların doğru şekillenmesi için önemli bir tıbbi destek malzemeleridir. Parmak atellerinin en temel amacı, parmağın sabitlenmesidir.

Ayak Parmak Atelleri

Ayak parmak atelleri, ayak parmaklarının burkulma, çarpma ve zedelenme durumlarında tedaviye destek amaçlı parmakların sabit tutulması için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, ayak baş parmaklarının hallux kemiğinin dışa doğru büyümesinin görülmesi halinde ağrının kontrol altına alınması ve kemiğin daha çok dışar doğru büyümesinin engellenmesi amacı ile de kullanılabilmektedir.

 

Ayak baş parmak ateli, ayak baş parmağını tamamen kavrayan ve bileğe doğru uzanan yapısı ile ayak baş parmağını bilekten itibaren sabitlerken hallux kemiğinin dışa doğru eğimlenmesini ve büyümesini, parmağı saran yapısı ile kontrol etmektedir. Ayak baş parmak atelleri aynı zamanda ayak baş parmak düzeltici olarak da halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayak parmak atelleri en sık ayak baş parmağının vurulması sonucu ağrılarda ve parmak uçlarının düşmesinde tedavi sürecinin desteklenmesi amacı ile kullanılmaktadır.

El Parmak Atelleri

El parmak atelleri, baş parmak atelinden farklı olarak silindir yapıdadır ve işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmağı ve serçe parmak için kullanılmaktadır. Parmağı saran yapıdadır ve eklemin korunmasını sağlar. Parmak ucu düşmelerinde de parmağın sabitlenmesi; kırılmak ve çıkma durumlarında kemiklerin sağlıklı bir yapıda yeniden şekillenmesi için parmak ateli kullanımı önemlidir. Aynı zamanda gerek bilgisayar başında fazla mesai harcayan, gerekse el işçiliğine çok vakit harcayan kişilerde görülen parmak ağrıları ve parmak yapısının desteklenmesi için de kullanılabilmektedir. Atel takılan parmağı harekete zorlamamak ise oldukça önemlidir.

 

Parmak atellerinin hangi parmakta kullanılacağı ve parmak ölçüleri kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için kullanılan parmağın boyutlarına göre farklı ölçüleri bulunmaktadır. Parmağın sabit kalmasını sağlayan atel seçimi ise doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Baş Parmak Ateli

Baş parmak ateli; baş parmağın kırılma, çıkma, zedelenme, incinme durumlarında kullanılan parmak atelidir. Baş parmağı tamamen saran ve avuç içinden bileğe uzanan eldiven benzeri yapıları vardır.

Baş parmak atelleri baş parmağı sabit tutarken aynı zamanda bilekten sinirlere olan baskıyı da azaltmaktadır.

Baş parmak ateli, bileğe kadar uzanan geniş alana sahip olduğu için hava geçiren kumaştan oluşması önemlidir. Terleme yapan kumaşlardan üretilen baş parmak atelleri rahatsız edeceği ve kaymaya neden olacağı için tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Baş parmak atelleri, hafif çatlaklarda da tercih edilebilir.

Tetik Parmak Ateli

Tetik parmak ateli, avuç içinden veya bilekten T şeklinde uzanan ve parmak kırılmalarında, incinmelerinde, tendon hasarlarında parmağın sabit kalması ve desteklenmesi için kullanılan parmak atelleridir. Avuç içinden veya bilekten sargı desteği alması ile parmağın ağrısının azalmasını ve iyileşme sürecini destekler.

Çekiç Parmak Ateli

Parmak ucunun darbe görmesi sonucunda parmakların orta eklemden yukarı doğru kalması şekline çekiç parmak adı verilmektedir. Çekiç parmak, kronik olarak eklem hareketinin sınırlanmasından dolayı parmak tendonlarının zedelenmesi ile görülebilir.

 

Çekiç parmak tedavisinde parmağın şeklinin düzeltilmesi için çekiç parmak ateli kullanılmaktadır. Orta eklemden yukarı doğru kalkan parmağın doğru pozisyona gelmesini sağlamak için parmaklara takılan çekiç parmak ateli, tek parmağa takılan ve hasar gören tüm parmaklara takılabilecek yan yana seri şeklindeki seçenekleri ile parmakların sabit ve doğru pozisyona gelecek konumda sürekli kalmasını sağlamaktadır.