• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
06 Temmuz 2022

Bebeklerde Beslenme Önerileri


Bebeğiniz nasıl daha sağlıklı beslenebilir?

 

Dokuz ay süren heyecanlı bir bekleyişin ardından nihayet canınızdan bir parça olan biricik evladınızı kucağınıza alabildiniz. Ama unutmayın ki esas macera şimdi başlıyor. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için 1 yaşa kadar olan beslenme süreci büyük önem taşımakta Bu nedenle bebeğinizin nasıl bir beslenme planına sahip olması gerektiği konusunda disiplinli bir takvime sahip olmalısınız.

 

Anne sütü, ilk 6 ayın vazgeçilmezi

Anne sütü bebeğinize ilk 6 ay içinde tek başına yeterli olan, gerekli besin öğelerini içeren en uygun ve en doğal beslenme takviyesi... Uzmanlar, doğumdan hemen sonra salgılanan ilk anne sütünün bebeğe verilmesinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade ediyor.

 

Faydaları saymakla bitmiyor

·        Anne sütü her zaman sterildir ve ısı ayarlıdır.

·        Kulak iltihabı, ishal gibi farklı enfeksiyonları önler.

·        Sindirimi kolay olduğu için yemek borusu ve mide duvarında oluşabilecek yara riskini azaltır.

·        Çene ve diş gelişimini güçlendirir.

·        Yeterli anne sütü alınması; ilerleyen yaşlarda lenfoma, lösemi, diabet, kronik karaciğer hastalığı, çölyak ve kalp hastalığı riskini azaltır.

·        Bebeğin görme sürecindeki netliği artırır.

·        Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.

·        Anne sütü içerdiği antikorlar ile (IgA) bebeğinizi mikroplara karşı korur. Bebeğinizin sağlıklı dışkılamasına yardımcı olur.

·        Anne sütünün yüzde 87’si su olduğu için 0-6 ay arasında bebeğinize ek olarak su vermenize gerek kalmaz.

 

6 aydan sonra ek gıdaya geçiliyor

Ek gıdaya geçiş, bebeklerde aşamalı olarak planlanıyor. Öncelikli olarak patates, havuç, tatlı patates, kabak gibi tek bir sebze ile başlamalı ve

bebeğinizi gözlemlemelisiniz. Sebze püresi bu noktada en besleyici gıda takviyesi olarak öne çıkıyor. Ama bu noktada sebzeleri blender’dan geçirmek yerine çatalla ezmeyi tercih etmelisiniz. Böylece bebeğinizin çiğneme alışkanlığı kazanmasını sağlayabilirsiniz. Yeni bir sebzeye geçildiğinde ise iki gün boyunca yeni bir yiyecek vermeden; bebeğinizin yediği gıdaya yönelik herhangi bir besin alerjiisi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. 6 aylık bebeğiniz için yoğurt iyi bir tercih olacaktır. Süt ve süt ürünleri, balık, yumurta gibi besinleri bebeğinize aynı gün vermekten kaçınmalısınız. Meyve olarak ise şeftali, muz ve elmayı tercih edebilirsiniz. Bebeğinize 7’nci aydan itibaren anne sütü, tam yumurta sarısı, bisküvi, pirinç, pirinç unu, sütlü mama, meyve suyu, yoğurt, dana, tavuk ve balık eti, bitkisel yağlar, sebze püre, sebze çorbası, pekmez verebilirsiniz. 8’inci aydan sonra ise kıymalı ve sebzeli iyi ezilmiş ev yemekleri, tahıl ve kuru baklagil ezmelerine geçilebilir.

 

9-12 aylık bebek beslenmesi

Bebeğinizin yutma, çiğneme ve el becerileri 9-12 aylık süreçte iyice gelişmeye başlar. Aile sofrasında sizinle beraber bebek koltuğunda oturarak, bireysel deneyim yaşamaya başlayan bebeğinize tuzsuz ve salçasız ev yemekleri tattırabilirsiniz. Bu aylarda bebeğinizin hareketliliği de artacağı için 3 ana öğün ve 2 ara öğünlü bir beslenme stiline geçmeniz önerilir. Öğün miktarlarını ise bir yaşa kadar giderek artırarak yarım kaseden biraz fazla yaklaşık 150 ml olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. 1 yaşında ise öğün miktarını yaklaşık 200-240 ml civarına yükseltebilirsiniz. Eğer anne sütü kesildiyse ve bebeğiniz sadece mama tüketiyorsa; 500 ml mama, 3-4 öğüne denk gelecek şekilde verilebilir. Pişirilen besinlere 12’nci aya kadar tuz ilavesi ise yapılmaması gerekiyor.


Bu besinlere dikkat

·        İnek sütü, içeriğinde bulunan alerjen madde ile hem bebeğinizi huzursuz edebilir hem de demir eksikliğine neden olabilir.

·        Bebeğinize hazır meyve suları, tatlandırıcı içeren paketli tatlılar, katkı maddesi ve koruyucu içeriği olan ürünleri asla tattırmamalısınız.

·        Şeker yerine pekmez tercih etmelisiniz.

·        Bal, clostridium botulinum sporlarını bulunduruyor. Mide asiditesi düşük olan bebekler bu sporları etkisiz hale getiremez. Bu nedenle 1 yaşından küçük çocukların bal tüketmemeleri gerekiyor.

·        Şarküteri ürünü, kuruyemiş gibi gıdalardan da uzak durulmalı.