• 1500 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
06 Temmuz 2022

Baston tercihi nasıl olmalı?

Baston almadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Yaşa ve cinsiyete bakılmaksızın; orta derecede yürüme zorluğu yaşayan bireylerin, çok daha kaliteli bir yaşam sürmelerine yardımcı olan en önemli araçlardan biridir bastonlar...  Denge, kas kuvveti ya da kemik ve eklem problemlerinin neden olduğu yürüme bozukluklarında, sorun tipine uygun baston kullanımı büyük önem taşımakta. Doğru baston tercihiyle bireyler, vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 25’ini rahatlıkla taşıyabiliyor. Bu nedenle yaşanan sorunu çözüme kavuşturabilmek için yüksekliği ayarlanabilir, katlanabilir, ahşap ve anatomik kaplamalı baston modelleri arasından en ideal bastonun seçilmesi gerekiyor.

Baston tercihi nasıl olmalı?

Görme, işitme, vücut pozisyon hissi veya denge sistemini etkileyen hafif duyu veya koordinasyon sorunlarında uzmanlar tarafından standart baston tavsiye ediliyor. Böylece yerle fazladan temas sağlanarak bireyin yürüyüşü stabilize edilebiliyor.

Diz ve kalça kireçlenmesi olan bireyler ise o kısıma yük verirken zorlandıkları için dengeli baston tercih etmeleri öneriliyor. Vücudunuzun yükünü taşımakta zorlanıyor ve yardım almadan yürümek istiyorsanız, dört ayaklı dengeli baston ile ön deneme sürecini deneyimlemelisiniz. Kullanılacak baston tipinde kol kuvvetinin, vücut dengesinin, doğru koordinasyonun, genel kondüsyonun, engellilik düzeyinin ve bilişsel fonksiyonların da devreye girdiği unutulmamalı. Kendiniz için en ideal bastonu almadan önce yürüyüş ayakkabılarınızla dik durmalı ve kollarınızın doğal olarak iki yana düşmesine izin vermelisiniz. Daha sonra ihtiyacınız olan baston uzunluğunu belirlemelisiniz. Bunun için bileğinizden zemine kadar olan mesafeyi düz bir çizgide ölçmeniz size yardımcı olacaktır.

Baston kullanırken hangi kriterlere dikkat edilmeli?

İdeal olarak bastonun ucunu ayak parmaklarından 15 cm uzakta tutmak ve dirseği de 20-30 derece bükmek gerekiyor. Dirseğin etkili kullanımı, yürürken yaşanabilecek sorunları minimuma indirirken, hem doğru baston hem de baston boyunu belirlemek için mutlaka bir doktor ya da fizyoterapistin yorumunu almanızı öneriyoruz. Uzman görüşü olmadan harekete geçmek hem yanlış baston seçmenize hem de sağlığınızı tehlikeye atmanıza neden olabilir.

Diğer yandan baston kullanımında çok önemli kurallar bulunuyor. Örneğin; sol bacağınızda bir sorun varsa, bastonu sağ elinizle tutmalısınız. Oturma pozisyonundan ayağa kalkarken bastonu sağlam tarafa yerleştirmeli, sonrasında ise sandalyenin kenarına gelip, bastona tutunup, sağlam bacağınıza yük vererek ayağa kalkmalısınız. Bu noktada en önemli sorunlardan biri de merdiven çıkmak. Merdiven çıkarken önce sağlam bacağınızla merdivene adım atmalısınız. Vücut ağırlığı sağlam tarafa aktarılırken, sorun yaşadığınız bacağınızı ve bastonunuzu aynı anda basamağa kaldırarak ilerlemeniz gerekiyor. 

E-Ticaret altyapısı eTicaret.Guru ® ile hazırlanmıştır.

× Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız