• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
06 Temmuz 2022

Anatomik Ayakkabı Nasıl Olmalıdır ?

Anatomik ayakkabılar ile ağrılara son!

Ayakkabı satın alırken herkesin yaptığı en büyük hata, rahatlığından çok modeline ve rengine önem vermek. Oysa her şeyden önce tabanın anatomik olup olmadığı, esnekliği, sağlıklı malzemelerden üretilip üretilmediği sorgulanıyor olmalı... Çünkü yanlış seçilen ayakkabılar; basış bozukluğundan tırnak batmasına, ayak mantarından nasıra, bilek burkulmasından ayak, bacak ve bel ağrılarına hatta ayakta kalıcı deformasyonlara bile neden olabiliyor.

Anatomik mi ortopedik mi?

Ayak sağlığı söz konusu olduğunda iki kavramla karşılaşılıyor: Anatomik ya da ortopedik ayakkabılar... Pek çok kişi ise bu iki kavramın aynı anlama geldiğini düşünerek yanılıyor. Başka bir değişle hangi taban yapısının ortopedik ya da anatomik olduğu çok da iyi bilinmiyor.

Anatomik ayakkabıların en büyük özelliği, taban yapılarının çok yumuşak olması nedeniyle kişinin ayak şeklini kolaylıkla alabilmesi. Basış noktalarını değiştirme özelliği anatomik ayakkabılarda bulunmazken, bu modelleri farklı kılan en önemli noktalardan biri ise kullanıcılara ayak anatomilerini bozmadan gün boyu kullanım kolaylığı sunuyor olması.

Esneklik şart

Eğer ayakkabınızın tabanı, ayağınız ile hareket etmiyor ve esneklik sağlamıyorsa, ilerleyen dönemde farklı ayak ağrılarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ayakkabı satın alırken, iki parmağınızla kolayca ikiye kıvrılan ayakkabıları tercih etmeniz son derece önemli olacaktır. Tabanı sert ve ağır ayakkabılar zaman içinde yürürken zorluk çıkarabilirken, polyester ya da suni malzemeden yapılmış ayakkabıların ayağa nefes aldırmadığı da asla unutulmamalı. Bu nedenle tercihinizin deri olması daha sağlıklı olacaktır.

Düztabanlık sorun olmaktan çıkıyor

Ortopedik tabanlı ayakkabılar tedavi gerektiren durumlarda uzman ortopedi doktorları tarafından tavsiye ediliyor ve kişiye özel tasarlanıyor. Yetişkinlerin anatomik ayakkabılara yönelmesini tetikleyen en önemli sorun ise düztabanlık problemi... Düztabanlık, çocuklarda görülen ve fizyolojik olarak çocukluk dönemi için normal kabul edilen bir durum olsa da yetişkinlerde, ayak sağlığı açısından olumsuz etkiler yaratabiliyor. Bu probleme bağlı olarak kişiler ayak, bel, baldır ve diz eklemlerinde ağrı gibi sorunlarla karşılaşılabiliyorlar.

 

Eşit yük dağılması ağrıları azaltıyor

Gün içinde uzun süre boyunca ayakta kalan yetişkin bireylerin ayak tabanını destekleyen bir ayakkabı kullanmaları, düztabanlık probleminin olumsuz etkilerini minimuma indiriyor. Diğer yandan anatomik ayakkabıların yumuşak tabanları ayağı tamamen sardığı için ayak tabanından parmak uçlarına doğru eşit yük dağılması kolaylaşıyor. Bu da ağrıları azaltıyor. Kişiye özel tabanlıklarda ise 3 boyutlu tarayıcılar ile ayağın ölçümleri bilgisayara aktarılıyor. Bilgisayar destekli CAD/CAM sistemleri sayesinde ayak basma kusurunu düzelten tabanlıklar tasarlanıyor. Tabanlık baskı makineleri sayesinde doğru ve etkin tabanlıklar üretilebiliyor.