• 1500 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
30 Eylül 2022

Topuk Çatlakları İçin Ne Yapılmalı?


 

Sonbahar mevsimiyle birlikte, yaz boyunca hava alan ayaklarımızın yeniden kapalı ayakkabılara adapte olma zamanı geldi... Yaz boyunca çıplak ayak yere bastıysanız, ergonomik tabana sahip olmayan sandaletler giydiyseniz ve kumsalda yalın ayak dolaştıysanız, ayak topuğunuzda sizi rahatsız eden çatlaklar oluşmuş olabilir. Şişkin, kuru ve yağ eksikliği olan nasır tabakaları sebebiyle oluşan topuk çatlaklarına kuru cilde sahip kişilerde daha çok rastlanıyor. Yaşlanmaya bağlı olarak cilt elastikiyetini ve nemini kaybettiği için orta yaş ve üzeri bireylerde de topuk çatlağı görülebiliyor. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan çatlak topukları, ayak sağlığı ile ilgili olarak tedavi edilmesi gereken sorunlardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu çatlakların kalıcı olmaması için yapmanız gereken tek şey ise ayak sağlığınıza dikkat etmek ve topuklarınızı sürekli nemli tutmak...

 

Topuk Çatlağı Neden Oluşur?

 

Öncelikle topuk bölgesinde nasırlanma ile başlayan topuk çatlaklarında ayak üzerindeki basınç ve baskının artmasıyla ayak tabanı genişliyor, buna bağlı olarak da nasırlar çatlıyor. Herkeste görülebilen çatlak topuk probleminde ayaktaki basınç ve baskı, halihazırda kuru durumda bulunan ve nemlendirilmeyen topukların parçalanarak çatlamasına neden oluyor. Ayak kopuğunda kaşıntılara, topuk derisinde dökülmelere ve derinin sertleşmesi sonucunda topuk renginin değişmesine neden olan topuk çatlakları, deride kanamalara da yol açabiliyor. Şeker hastalığı, ayakta çok durmak, ayakların ayakkabı içinde uzun süre kalması, kuru hava, yetersiz ayak bakımı, sağlıksız beslenme, nem eksikliği, yanlış ayakkabı seçmek, yaşlılık, egzama ve sedef gibi cilt problemleri ayak topuğu çatlaklarına neden olabiliyor.

 

Var Olan Topuk Çatlakları Nasıl İyileştirilir?

 

-Nemlendirici kremlerle ayak topuğuna masaj yapılmalı. Nemlendirici krem her gün düzenli olarak kullanılmalı.

-Zaman zaman elma sirkesi ile ayak bakımı yapılmalı. Bu işlemin ardından yumuşayan ayaklar, ponza taşıyla fırçalanmalı ve suyla durulanmalı.

-Eğer ayak topuğunda derin çatlaklar varsa mutlaka uzman hekim kontrolünde ilerlenmeli. Tedavi sürecinde hekim, sertleşen dokuyu almayı tercih edebilir. Çatlakların tedavisinde öncelikle fazlalık olan nasırlaşmış tabaka dikkatlice alınarak basınç azaltılıyor. Düzenli bakım yapılarak tedavi gerçekleştiriliyor.

-Üre bazlı kremlerin ya da doktorun uygun gördüğü diğer ilaçların kullanılması sonucunda, topuk çatlaklarına bağlı olarak oluşan ağrının ve cilt kuruluğunun ortadan kaldırılması, topuk derisinin de sağlıklı bir cilt görünümüne ulaşması yaklaşık 4 haftalık bir süre içerisinde gerçekleşiyor. 

-Ilık suyun içerisinde 1 limon suyu sıkarak, ayaklarınızı 15 dakika bu suda bekletebilirsiniz.

-Gece yatmadan önce topuklarınıza vazelin de sürebilirsiniz.

 

Farklı ve Pratik Kürler

Gül suyu ve gliserinin bir arada kullanılması sonucunda topuk çatlaklarının kısa zamanda iyileştiği gözlemleniyor. Gliserin cildi yumuşatan özelliğe sahip. Gül suyu ise antioksidan, antiseptik ve antienflamatuvar özellikleri ve içerisindeki vitaminler ile cildi koruyor. Bu noktada iki malzemenin eşit miktarda kullanılması gerekiyor. Elde edilen karışımı, gece yatmadan önce ayaklara ve topuklara masaj yardımıyla sürebilirsiniz. Olgun yani koyu renkli muz kabuğu az bilinen mucizevi bir cilt bakım ürünü olarak öne çıkıyor. Muz kabuğuyla ayaklarınıza 15 dakika masaj yapabilirsiniz. Tuzlu ılık su, özellikle de epsom tuzu, ayak bakımı ve sağlığı için bilinen en geleneksel ve etkili çözümlerden biri... Ilık suyla epsom tuzunu karıştırdıktan sonra ayaklarınızı 15-30 dakika bu suda dinlendirdikten sonra ayak topuklarınızı ponza taşı kullanarak yumuşatabilirsiniz.

Topuk Çatlağı Tedavi Edilmezse?

Eğer çatlak topuklar zamanında tedavi edilmezse, bu bölgede bulunan damarlar aracılığı ile mikroorganizmalar, çatlaklar içerisinden vücuda ulaşıp, enfeksiyona neden olabiliyor. Estetik olarak kötü bir görüntüye neden olan topuk çatlaklarını giderebilmek için öncelikle bu soruna neden olan durumların ortadan kaldırılması gerekiyor. Ayrıca burada bulunan açık sinir uçları çok fazla ağrı hissedilmesine yol açabiliyor. 

 

 

 

E-Ticaret altyapısı eTicaret.Guru ® ile hazırlanmıştır.

× Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız