• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
28 Ekim 2022

Çocuklarda En Sık Görülen Ortopedik Hastalıklar

Çocuklarda Ortopedik Rahatsızlıklar

Ebeveynlere düşen en önemli sorumluluklardan biri, çocuklarının fiziksel gelişim sürecini gözlemlemek, özellikle ortopedik rahatsızlıklar söz konusu olduğunda gereken önlemleri alabilmek... Bazı hastalıkların erken dönemde belirti verdiği, bazılarının ise hiç sinyal vermeden hızlı biçimde ilerleyebildiği de unutulmaması gereken bir gerçek. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda en sık karşılaşılan ortopedik rahatsızların neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmak, bu sorunların ilerleyen yaşlarda daha büyük problemlere yol açmasını engelliyor. Erken tanının önemi de bu noktada devreye giriyor. Çocuklarda en sık görülen ortopedik sorunları ve ebeveynlerin dikkat etmeleri kriterleri araştırdık.

 

Düz tabanlık

Çocuklarda görülen düztabanlık; fizyolojik ve patolojik olarak ikiye ayrılıyor. Yapılan araştırmalar, çocukların yüzde 60-80’inde karşılaşılan fizyolojik düztabanlığın, bebek tipi yağ dokusunun cilt altında yerleşmesinden dolayı meydana geldiğini ortaya koyuyor. Özellikle bebeklerde yaş büyüdükçe ve yürüme sürecine geçildiğinde bu yağ dokusunun azaldığı, kasların güçlenerek ayağın uzunlamasına kavisini artırdığı gözlemleniyor. Böylece 5-6 yaşına gelene kadar olan süreç içerisinde ayak, normal hale geliyor. Fizyolojik düztabanlığın düzelmesi için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmuyor. Patolojik düztabanlık ise mutlaka erken teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi gereken ortopedik bir rahatsızlık. Patolojik düztabanlığa neden olan sebepler ise ayak kemiklerinin doğuştan birleşik olması, ayak kemiklerinin doğuştan çıkık olması, kemikler arasındaki bağların gevşek olması olarak sıralanıyor. Bu problemin tedavisine en geç 2 yaşında başlanması ise büyük önem taşıyor. Tedavi sürecinde çocuğun ayağına göre yapılmış ortopedik bot kullanımı ve özel egzersizler öneriliyor. Bazı durumlarda cerrahi tedavi de gerekebiliyor.

 

İçe basma

Ayak uçlarının ya da parmak uçlarının iç tarafa doğru dönük olduğu basma şekli, içe basma olarak tanımlanıyor. Daha çok ters bağdaş kurarak oturan çocuklarda içe basarak yürüme gözlemleniyor. Bu noktada ebeveynlerin, çocuklarının oturma stilini gözlemlemeleri büyük önem taşıyor. Eğer içe basma süreci hafif ya da orta düzeyde ise bu sorun kendiliğinden geçebiliyor. Bu konuda daha tedbirli olmak isteyen ebeveynler ise fizik tedaviye başvurarak, çocuklarındaki bu alışkanlığın kalıcı bir eyleme dönüşmesini engelleyebiliyor. Çok daha ileri düzeyde içe basma sorunu yaşanıyorsa, uzmanlar bu sorunu cerrahi tedaviyle çözümlemeyi tercih ediyor.

 

Kalça çıkığı

Yeni doğan bebeklerin sağlık durumlarını analiz etmek için yapılan en önemli taramalardan biri de kalça çıkığı taraması... Doğumdan sonraki 30-40’ıncı günler arasında hiçbir şikayeti olmasa bile, tüm bebekler kalça çıkığı açısından ultrason yardımıyla kontrol ediliyor. Kalça çıkığı tespit edilmeyen çocuklarda ilerleyen zamanlarda tekrar bir kontrol veya test uygulanmıyor. Bu taramalarda kalça çıkığı tespit edildiyse, tedavi sürecine gecikmeden başlanması gerekiyor. Tedavi; erken dönemde bandaj, cihaz veya alçıyla yapılabiliyor. İlerleyen ve gecikmiş durumlarda ise cerrahi süreçler devreye giriyor.

 

Çarpık ayak

Yeni doğan bebeklerde en dikkat çeken ortopedik rahatsızlıklardan biri de çarpık ayak görünümü... Bebeğin doğumunun ardından belli olan bu rahatsızlıkta, ayaklarda içe ve öne dönüklük gözlemleniyor. Çarpık ayak teşhisi konan bebeklerde tedaviye hemen başlanması gerekiyor. İlk aşamada uzman hekim tarafından düzeltici-seri alçılama yapılıyor. Birer haftayla yapılan 6 seans alçı uygulamasının ardından deformasyonun önüne geçilebiliyor. Alçı tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda ise cerrahi tedavi sürecine başlanıyor.

 

Parmak ucunda yürüme 

Yürümeye başlayan pek çocuğun, parmak ucunda yürüdükleri dikkat çekiyor. Hafif düzeyde parmak ucuna basma söz konusu ise bu alışkanlık bir süre sonra normale dönebiliyor. İleri düzeyde ya da kendiliğinden geçmeyen parmak ucu yürüyüşü söz konusu ile ebeveynlerin gözlemci olmaları ve tedavi sürecini başlatmaları gerekiyor. Sorunun, doğuştan aşil tendon kısalığından kaynaklanabileceği gibi beyin hasarı gibi farklı bir hastalığın belirtisi olabileceği de unutulmamalı.

 

Parantez bacak

Çarpık bacak veya parantez bacak olarak nitelendirilen bu rahatsızlıkta dizlerin birbirinden uzaklaştığı dikkat çekiyor. Bu durumda ebeveynlerin, öncelikle çocuklarının D vitamini ve kalsiyum değerlerini öğrenmeleri gerekiyor. Uygun dozlarda verilen D vitamini damlası ile bu sağlık sorunu  çözümlenebiliyor.


İlk Adım Ayakkabısı Modelleri