• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
15 Ağustos 2022

Nasır Nedir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Ayak nasırı oluşmadan önlem alınmalı

 

Ayak şeklinizi zorlayan, sert, yüksek topuklu ve ergonomik olmayan ayakkabılar giymek, zaman içerisinde ayak parmaklarınızın formunu bozarak nasıra neden olabilir. Nasır, çoğunlukla ayak parmaklarında görülse de zaman zaman ayak tabanında da oluşabiliyor. Ayak topuğunda, parmak aralarında, özellikle ayağın dördüncü parmağı ile serçe parmağı arasında görülen nasırın, tekrarlanmaması için, o bölgedeki baskı ve basıncı ortadan kaldırmak gerekiyor.

Nasır tedavisini uzman hekim yapmalı

Ayakkabı giymeyi işkence haline getiren, uzun süre yürümeyi ya da ayakta kalmayı zorlaştıran nasır probleminin oluşmaması için düzenli olarak ayak bakımı yaptırmak, ayakta herhangi bir noktada sertleşme olduğunda ise gecikmeden ayak sağlığı uzmanından randevu almak gerekiyor. Nasır problemini başta fark etmek, alınan önlemlerle nasırın kökleşmesini engellemek adına oldukça önemli. Nasır oluştuğu halde bu konuda herhangi bir eylemde bulunmamak ise nasırın daha da kök salmasına neden oluyor. Böylece tedavi süreci de uzuyor. Nasır tedavisinin kesinlikle cilt hastalıkları uzmanı tarafından yapılması büyük önem taşıyor. Evde ya da güzellik salonlarında nasıra müdahale edilmesi, sonraki süreçte farklı sorunların oluşmasına neden olabiliyor.

Hangi nasır türüne sahipsiniz?

Ayakta sürekli baskıya maruz kalan yüzeylerin, kendini korumaya almak için üstteki deriyi kalınlaştırması, nasır oluşumunu tetikliyor. Nasır, yaygın olarak ayaklarda görülse de, yoğun biçimde ellerini kullanarak çalışan kişilerin ellerinde de gözlemlenebiliyor. Bu noktada nasıl bir nasır türüne sahip olunduğu önem kazanıyor. Bireylerde yaygın olarak iki nasır türü öne çıkıyor: Kallus tipi nasırlar ve korn tipi nasırlar... Kallus tipi nasırlar, bası yerlerinde yaygın bir şekilde görülen düz, yassı ve çok derine gitmeyen nasırlar olarak tanımlanıyor. İçeriye doğru kök veren korn tipi nasırlar ise ayakta iki şekilde görülüyor. Ayağın daha kemikli bölgelerinde sert kornlar, parmak araları gibi yumuşak ve nemli bölgelerde yumuşak kornlar oluşuyor. Kökleşmiş nasırlar, tedavi edilmediğinde çok ciddi ağrıya neden oluyor. Çok fazla ayakta kalmak, kilo almak, yanlış ayakkabı giymek, çok yürümek, çorapsız ayakkabı giymek, yalın ayak yürümek ve kemikli bir ayak yapısına sahip olmak nasır oluşumunu tetikliyor.

Nasırın ilk belirtileri

Ayağınızda nasır olup olmadığını bölgedeki derinin sertliğini kontrol ederek anlayabilirsiniz. Kalınlaşan bölge baskıya maruz kaldıkça acıyor, renk değiştiriyor, sert bir yumru gibi gün geçtikçe sertleşiyorsa gecikmeden nasır tedavisine başlamalısınız.

 

 

Nasır nasıl tedavi edilir?

Nasır tedavisinde birden çok yöntem bulunuyor. Nasır bantları, kremler, dondurma ya da nasırın mekanik olarak çıkarılması gibi yöntemler kullanılabiliyor. Nasır bantları, içeriğindeki ilaçla nasırı yumuşatarak çıkarmayı hedefliyor. Piyasada farklı özelliğe sahip nasır bantları olduğu için doğru bandı seçmeden önce bu alanda uzman bir hekime başvurulması gerekiyor. Nasır bandı, nasıra uygulandıktan 2 ya da 3 gün sonra çıkarılıyor. Nasır kremleri ise sertleşmiş bölgeyi yumuşatıyor ve soyuyor. Çok kalınlaşmış ve sertleşmiş nasırların tedavisinde önce o bölge, çeşitli krem ve ilaçlarla 7-10 gün boyunca yumuşatılıyor. Nasır iyice yumuşadıktan sonra bölgeden alınıyor.

Kriyoterapi yöntemi

Kriyoterapi yönteminde ise nasır dondurularak yok ediliyor. Kriyoterapi -190 derecede nitrojen oksit gazı ya da sıvı azotla uygulanan bir tedavi yöntemi.

 Öncesinde uygulama yapılacak bölgede herhangi bir uyuşturma yapılmıyor. Bu yöntem ağırlıklı olarak yumuşak nasırlara uygulanıyor. Yumuşak nasırlar daha çok parmak aralarında görülüyor ve üst kısımları beyaz oluyor. Özellikle ayağın dördüncü parmağı ve serçe parmağı arasında oluşuyor. Kriyorterapi bu nasırlarda başarılı sonuç veriyor. Sert nasırlara ise kriyoterapi uygulanmadan önce bölgenin ilaçlarla inceltilip tıraşlanması gerekiyor.

Nasır tedavisinin ardından

- Nasır tedavisi görmüş kişiler, geniş burunlu, ortopedik, çok topuklu olmayan, yumuşak derili ve ayak kavisine uygun ayakkabıları tercih etmeli.

- Ayağın en uzun parmağı ile ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmalı.

- Ayağın anatomik yapısına uymayan, büyük ya da sıkan ayakkabı giymeye devam edilmemeli.

- Eğer nasır ayak topuğuna yayılmışsa, silikon tabanlık kullanılmalı ve o bölgedeki baskı azaltılmalı.

- Parmak aralarında tekrarlayan nasırlar için ayak parmaklarına takılabilen silikon koruyucular kullanılmalı.

 

Evde doğal bakım önerileri


- Eğer ayağınızda nasır varsa, öncelikle ayağınızı ılık suda 10-15 dakika bekletin. Ardından ponza taşıyla nasırın olduğu yere çok hafifçe dokunarak ölü yüzeyden arındırın.

- Ayağınızı ılık suda beklettikten sonra cildinizi iyice kurulayın. Ayaklarınıza nemlendirici krem sürün. Ardından doğal peeling için ılık suya bir avuç epsom tuzu veya kabartma tozu ekleyerek hafifçe masaj yapın.
- Bol miktarda zeytinyağını ayaklarınıza sürün ve bir gece boyunca pamuklu çorap giyin. Susam yağı kullanırken yağı hafifçe ısıtın ve bir avuç susam tohumu ile karıştırın. Yağ soğuduktan sonra ayaklarınızı ovalayın ve gece boyunca pamuklu çorap giyin. Her iki yöntem de ayakları yumuşatır ve nasırların azalmasına yardımcı olur.

- Genellikle sabunlarda ve cilt bakım ürünlerinde kullanılan gliserin, cildi nemlendiriyor. Bu nedenle ayağınızda nasır varsa, gliserin özlü kremle masaj yapmak hem cildi nemlendiriyor hem de nasırlı bölgeyi yumuşatıyor.