• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
22 Temmuz 2022

Yaz Tatili Rotası: Akdeniz


Akdeniz’in en sakin tatil beldeleri

 

Bu yaz her zamankinden farklı bir tatil yapmak istiyorsanız, Akdeniz’in en sevilen tatil beldelerine ve köylerine doğru bir seyahat rotası oluşturmanın tam zamanı... Mavi ve yeşilin envai tonlarının iç içe geçtiği, sakinlikle bütünleşen bir tatil planına hazır mısınız? O halde gelin detayları birlikte inceleyelim.

 

Antalya / Üçağız

 

Antalya’nın Demre ilçesine bağlı olan Üçağız, doğal köy yaşamını deniz tatiliyle buluşturmak isteyenlere farklı opsiyonlar sunuyor. Antik dönemdeki adı Theimussa olan Üçağız’ın zamanında Antik Likya Birliği’ni oluşturan şehirlere dahil, bir denizci yerleşimi olduğu biliniyor.

Tarihi MÖ 5. yüzyıla kadar uzanan Üçağız’ın en avantajlı noktalarından biri ise farklı güzergâhlara gerçekleştirilen tekne turlarıyla her gün yeni yerleri keşfedebilmeniz... Kaş’ın en özel yerlerinden biri olan Kekova Adası’na bakması nedeniyle bu güzel köyün kıyı şeridi boyunca Batıkkent’ten Demre’ye doğru olan Gökkaya Koyu boyunca tüm güzellikleri keşfedebilirsiniz. Üçağız Köyü’nün hemen yakınında olan Theimussa Antik Kenti’ni, Kaleköy (Simena)’yı ve batik bir ken tolan Aperlai'yi ise mutlaka ziyaret listenize eklemelisiniz.

Hatay / Arsuz

Amanos Dağları ve Akdeniz kıyısı arasında yer alan Arsuz, Hatay’ın en popüler tatil beldeleri arasında yer alıyor. Uluçınar ve Gökmeydan olmak üzere iki mahalleden oluşan ilçe merkezine; tamamı dağlık ve kırsal kesimlerde bulunan 25 köyün bağlı olduğu dikkat çekiyor. Bu nedenle Arsuz’da kaldığınızda civar köyleri de ziyaret ederek hoşça vakit geçirebilirsiniz. Arsuz özellikle bozulmamış mimari dokusu, doğası, sakinliği ve her şeyin en doğalını yiyebileceğiniz mekânları ile öne çıkıyor. Maryo Hanna Kilisesi, Meryemana Havuzu ve Arsuz Kalesi ise mutlaka gezilmesi gereken yerler listenizde olmalı.

Mersin / Tisan

Aphrodisias Antik Kenti olarak bilinen Tisan, hem bir yarımada hem de bir adadan oluşuyor. Yarımadaya bağlanan yerde sırt sırta vermiş incecik kumlu iki koy bulunuyor. Ada manzaralı Tisan’da tatil yapmak, size geçmiş yüzyılların nostaljisini yaşatacak.

 

Adana / Yumurtalık

Adana’nın güney sınırında en sevilen balıkçı kasabalarından biri olan Yumurtalık, gözden ırak tatil yapmak isteyenlerin en favori durakları arasında yer alıyor. Ortaçağ’a uzanan tarihi kalıntılarıyla farklı medeniyetlerin buluşma noktası olarak dikkat çeken Yumurtalık, şirin bir sahil kasabası olduğu kadar tarihe meraklıların da buluşma merkezi olarak öne çıkıyor.

Antalya / Adrasan

Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alan Adrasan, Akdeniz’in en güzel kumsallarından birine ev sahipliği yapıyor. Adrasan ismi ise ‘ana tanrıça ülkesi’ anlamına geliyor. Yemyeşil çam ağaçlarıyla kaplı doğası, masmavi deniziyle Akdeniz iklimini hissedeceğiniz Adrasan’da Yanartaş’ı ziyaret edebilir, Likya Yolu’nda trekking yapabilir ya da düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz.

Antalya / Kekova

Antalya’nın en şirin Akdeniz kasabalarından bir diğeri de şüphesiz Kekova... Demre ilçesine bağlı Üçağız’ın merkezinde yer alan Kekova; çok sayıda antik kent ve koya sahip. Bu bölgenin adı ise kıyıya paralel olan Kekova Adası’ndan geliyor. Tarihi, denizi ve eşsiz doğasıyla unutulmaz bir tatil geçirmek isteyenlerin favori adresi olmaya devam eden bu cennet adaya olan gezinizde eminiz ki çok güzel anılar biriktireceksiniz.

 

Adana / Karataş

 

Adana’nın bir diğer popüler balıkçı kasabası ise Karataş... Karataş, Türkiye’nin en uzun plajlarından birine ev sahipliği yapıyor. Eğer balık tutkunu iseniz; Karataş’ın şirin balıkçılarında levrek, çupra, kefal, havyar, jumbo ve karides spesiyallerini tatmadan dönmeyin.