• 1500 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
05 Nisan 2024

Yaşlılar İçin Ayak Sağlığı

Yaşlılık dönemi, beden üzerinde birçok farklı fizyolojik değişime neden olur. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan fizyolojik değişimler, ayak sağlığını önemli ölçüde etkiler. Özellikle ayakların tüm vücut ağırlığını taşıması, yaşlanmaya bağlı olarak gelişen sorunların en temel nedenidir. Ayrıca buna yaşlılık döneminde kemik yoğunluğunun azalması da eklendiğinde, ayak sağlığı çok daha önemli bir hale gelir. Yaşlı ayak bakımı, yaşam kalitesini doğrudan ekiler. Yaşlıların bağımsız ve özgür şekilde hareket edebilmeleri açısından da yaşlılarda ayak sağlığı önemlidir. Diyabet, damar hastalıkları, kalp sağlığı sorunları gibi yaşlılık evresinde yaygın görülen hastalıklar, ayak sağlığını da büyük oranda etkiler. Bu yüzden yaşlı ayak bakımı hassasiyetle ve özenle yapılmalıdır. Fakat yaşlılar için ayak bakımı yaparken ya da bir ayak bakım rutini oluştururken bilinmesi gereken birçok önemli detay vardır.  

Yaşlılıkta Ayak Sağlığı Neden Önemlidir?

Yaşlı ayak bakımı, birçok açıdan önemlidir. Her şeyden önce ayaklar, insanın özgürlüğünün sınırlarını oluşturan organdır. Yürüme, koşma ve hareket etme yetkinliklerinin en temel gerekliliği sağlıklı ayaklara sahip olmaktır. Bununla birlikte yaşlılık döneminde ise gençlik dönemine oranla ayak bakımına ve sağlığın çok daha fazla dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda ayak sağlığını korumak, düzenli bakım yapmak olası ayak problemlerini önleme açısından da temel bir gerekliliktir. Bu yüzden yaşlı ayak bakımı oldukça önem arz eder. Yaşlılık dönemindeki kişilerin en sık karşılaştığı harekete yönelik sorunlardan biri düşme riskidir. Ayak sağlığı problemlerinin yaşlılar üzerindeki en önemli olumsuz etkisi denge ve koordinasyonun bozulmasına yöneliktir.

Yaşlılık döneminde ayak sağlığının bozulması, denge ve koordinasyon sorunlarını da beraberinde getirir. Bu durum ise düşme ve düşmeye bağlı olarak sakatlanma riskini artırır. Ayrıca etkili bir yaşlı bakımı ile korunan ayak sağlığı, birçok farklı kronik hastalığın komplikasyonlarını önleme açısından da kıymetlidir.

Diyabet gibi hastalıklar doğrudan ayak sağlığını olumsuz yönde etkiler. Ayakta enfeksiyon oluşumu, şişme ya da yaraların iyileşememesi gibi problemleri beraberinde getirebilir. Bununla birlikte yaşlılarda ayak şişmesi gibi farklı hastalıklara bağlı olarak gelişen semptomlarla karşılaşma riskini azaltmak için doğru ve etkili bir bakım rutini oluşturulmalıdır. 

Yaşlılıkta Ne Gibi Ayak Rahatsızlıkları Ortaya Çıkabilir?

Yaşlanmaya bağlı olarak vücut bütünlüğünde ortaya çıkan sağlık problemleri, aynı ölçüde ayaklarda da meydana gelir. Tüm vücutta olduğu gibi ayaklarda da yaşlanma nedeniyle cilt elastikiyetini kaybeder. Tırnaklar gençlik döneminde olduğunun aksine sertleşir. Aynı zamanda eklemler zayıflar. Tüm bu durumlar ise beraberinde yaygın olarak karşılaşılan yaşlılarda ayak morarması gibi sorunları getirir.

Yaşlanmaya bağlı olarak ayaklarda gelişen komplikasyonların etkisini azaltmak, doğru bir ayakkabı seçimi ile de mümkündür. Yaşlılar için erkek ve kadın ayakkabı seçimi, mutlaka yaşadıkları ayak sağlığı problemleri gözetilerek yapılmalıdır. Yaşlılarda yaygın olarak gözlemlenen ayak sağlığı sorunları genel hatlarıyla şu şekildedir:

Ayakta meydana gelen fizyolojik şekil bozuklukları

Ayağın eklem bölümünde oluşan şişlik, ağrı, sızı ve hareket kısıtlılığı gibi semptomlar oluşturan ayak artriti

Ayak mantarı ve nasırlar

Kalp sağlığı problemlerine bağlı olarak gelişen ayakta kan dolaşımı sorunları

Diyabet gibi kronik hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan ayak ülserleri

Özellikle diyabetli yaşlılarda ayak bakımı, doğru şekilde yapılmadığında ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Dolayısıyla diyabetli yaşlılar için yaşlı ayak bakımı ve sağlığı oldukça önem arz eder. 

Yaşlılar için Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaşlı ayak bakımı, birçok detayı içeren ve oldukça hassasiyetle planlanması gereken bakım işlemidir. Kadın ya da erkek ayakkabı seçimi mutlaka yaşlıların fizyolojik durumuna uygun şekilde yapılmalıdır. Ortopedik özelliğe sahip ayakkabılar tercih edilmeli, vücudun tüm yükünü karşılayan ayakların gün içerisinde etkili şekilde korunması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra düzenli ayak egzersizleri, masajlar, ayak sağlığını güçlendiren kozmetik ürünler ve elbette hijyen yaşlı ayak bakımı için olmazsa olmazlardır. 

Güçlendiren Ayak Egzersizleri

Yaşlılarda ayak sağlığının korunması için en kritik durumlardan biri genel sağlık sorunlarıdır. Genel sağlık sorunları ayakları, ayaklar da genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Kalp hastalıkları, diyabet, damar yolu tıkanıklıkları ve yaşlının hareket kabiliyetini kısıtlayan her türden hastalık, doğrudan ayak sağlığını da etkiler. Doğru bir ayak egzersizi rutini ile bu tarz problemlerin gelişmesini önlemek mümkündür. 

Düzenli Ayak Hijyeninin Korunması

Yaşamın her döneminde olduğu gibi yaşlı ayak bakımı da hijyen ve sterilizasyon ile ancak etkili şekilde planlanabilir. Yaşlılarda ayak hijyeninin düzenli olarak yapılması, ayakların daima temiz tutulması olası riskleri önleyecektir. 

Ayak Masajları

Yaşlanmaya bağlı olarak tüm vücutta elastikiyet kaybı oluşur. Bu durum, ayaklar için de aynı şekilde geçerlidir. Ayrıca yoğun yükü taşıyan ayaklar, zamanla ciddi düzeyde yıpranabilir. Küçük dokunuşlarla yapılan masaj, yaşlı ayak bakımı için ideal bir uygulamadır. Böylelikle ayakların rahatlaması ve elastikiyet kaybı nedeniyle oluşabilecek sorunların önlenmesi olanaklıdır. 

Ayak Bakım Kremleri

Günümüzde geliştirilen ve içeriği güçlendirilmiş ayak bakım kremleri, yaşlı ayak bakımı için olmazsa olmaz başka bir unsurdur. Bu kremlerin içeriği çoğunlukla, yaşlılığa bağlı olarak gelişen ayak sağlığı problemlerini önleyecek şekilde zenginleştirilmiştir.  

Ayak Sağlığı için Yaşlılıkta Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Yaşlılıkta ayakkabı seçimi, gençlik dönemine oranla çok daha hassasiyetle yapılmalıdır. Keza ayakkabı seçimi, yaşlı ayak bakımı için oldukça kritik bir öneme sahiptir. Yaşlıların kullanacağı ayakkabılar özenle seçilmeli ve bu ayakkabıların belli başlı fonksiyonlara sahip olduğundan emin olunmalıdır. Yaşlılar için ayakkabı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Rahatlığa önem verilmelidir. Tercih edilecek ayakkabı yüksek standartta konfor sağlamalıdır.

Yaşlının ayak ölçüsüne tam olarak oturmalı, boşluk ya da sıkılık hissi vermemelidir.

Destekleyici ve ortopedik özelliği bulunan ayakkabılar seçilmelidir.

Malzeme kalitesine önem verilmelidir. Nefes alabilen malzemelerden imal edilmiş ayakkabılar oldukça ideal bir seçimdir.

Olabildiğince topuklu ayakkabılardan kaçınılmalıdır.

Kullanım alışkanlıklarına dikkat edilmeli, yaşlıları zorlamayacak bağlama fonksiyonuna sahip ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayrıca etkili bir yaşlı ayak bakımı için satın alınan ayakkabının öncelikli olarak ev ortamında prova yapılarak kullanılmasında fayda vardır. Buna ek olarak her gün aynı ayakkabıların giyilmemesine özen gösterilmeli, ayakkabı bakımı da doğru şekilde yapılmalıdır. 

Kifidis ile Ayak Sağlığınızı Korumaya Alın

Yaşlı ayak bakımı, oldukça hassas bir konudur ve yaşlılar için tercih edilecek ayak bakım ürünleri de aynı hassasiyetle seçilmelidir. Kifidis yaşlıların ayak sağlığını güçlendiren, ayak bakımını teşvik eden ürünleriyle ayak sağlığınızı koruma altına alma fırsatı sunar. Kifidis kalitesi ile yaşlılar için özel olarak geliştirilmiş ayakkabıları tercih edebilir, yaşlılık döneminde herhangi bir sınırlama ile karşılaşmaksızın yaşlıların özgürce hareket etmesini sağlayabilirsiniz.