• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
07 Temmuz 2022

Varis Nedir?

Varissiz bir hayat mümkün!

Kadınların en çok şikayetçi oldukları cilt ve damar rahatsızlıklarının başında varisler geliyor. Toplardamarların mavi renkte deri altına genişlemesi ve kıvrımlı bir görünüm sergilemesi ise çoğu kişi için estetik bir problem... İleri teknoloji ve estetik uygulamaların yaygınlaşmasıyla varis problemlerinin önüne geçebilmek mümkün iken bu noktada yapmanız gereken tek şey doğru yöntemi tercih etmek...

Varis neden oluşuyor?

Varise neden olan pek çok neden bulunmakta. Hamilelik, kilo almak, uzun süre ayakta kalmak, doğum kontrol hapı kullanmak, sürekli oturarak çalışmak, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler varis oluşumuna neden olabiliyor. Toplardamar kapakçığındaki yetmezlik sonucu oluşan varisler zaman içinde damarda basınç artışına ve şişliğe yol açıyor. İlerleyen dönemlerde ise damardaki genişleme ve kıvrımlar artış gösteriyor.

En dikkat çeken belirtiler

Vücudunuzda varis olup olmadığını anlamak için bu belirti ve şikayetlere dikkat etmek gerekiyor:

- Bacaklarda mavi-mor şişlikler

- Bacak ağrısı

- Bacaklarda ağırlık hissi, şişlik ve uyuşukluk

- Kaşıntı

Varisiniz hangi tip?

Varisler; kılcal damar varisleri, retiküler varisler ve büyük toplardamar varisleri olmak üzere üçe ayrılıyor. Kılcal damarların çatlaması sonucu oluşan varisler, kılcal damar varisi olarak adlandırılıyor. Örümcek ağı formundaki bu varislere daha çok hamilelikte ve hormon tedavisi gören kişilerde rastlanıyor. Eğer dizinizin arkasında ya da ayak bileğinizin çevresinde hafif kabarık ve mavi renkli bir yapı oluşmuşssa, bu varislere retiküler varis deniyor. Bacaktaki safen denilen ve en büyük toplardamarın yetmezliği sonucunda oluşan varisler ise büyük toplardamar varisleri olarak adlandırılıyor.

Kontrolü aksatmayın

Varisler ilk başta görüntü olarak rahatsızlık hissi verse de ilerleyen süreçte bacakta şiddetli ağrı, toplardamarda iltihaplanma gibi sağlık sorunlarına neden olabilmekte. Varisin yırtılıp kanaması, varisin içinde pıhtının oluşması ve akciğere pıhtı atması gibi istenmeyen, ciddi rahatsızlıklara da yol açabiliyor. Bu nedenle eğer varis şikayetiniz varsa bu alanda uzman bir kalp damar cerrahına görünmenizde fayda var.

Farklı tedavi yöntemleri

Varis tedavilerinde birden çok alternatifiniz bulunuyor. Varisli damarın çıkarılması en geleneksel yöntem olarak karşımıza çıksa da bu süreç hem zahmetli hem de iyileşme süreci zaman alıyor. Bir diğer yöntem ise skleroterapi, yani damar içine köpük vererek varisi iyileştirmek... Varisin tekrarlama olasılığı yüksek olsa da pek çok kişi bu yöntemi tercih ediyor. Varis tedavisinde sıklıkla kullanılan bir diğer yöntem ise lazerle tedavi... Bu tedavi yönteminde damarın içine bir katater yerleştiriliyor ve lazer cihazından gönderilen ışın ile damar yakılıyor. Radyofrekans yönteminde ise yine bir katater yardımı ile damar içine radyo dalgaları gönderiliyor. Bu süre zarfında oluşan ısı ile damar yakılmış oluyor.

Varis oluşumunu nasıl engelleyebilirsiniz?

- Eğer halihazırda varisiniz varsa ya da varis oluşumunun önüne geçmek istiyorsanız, çok daha sağlıklı bir yaşama geçiş yapmalısınız.

- Her şeyden önce hayatınızda spora yer açmalısınız. Yürüyüş yapmak, koşmak ya da bisiklete binmek gibi spor aktivitelerine daha çok zaman ayırmalısınız.

- Eğer uzun süre ayakta ya da oturarak çalışıyorsanız, bu çalışma temposunu dengelemelisiniz. Eğer böyle bir şansınız yoksa ve varise yatkınlığınız varsa, varis çorabı tercih etmelisiniz.

- Kilolu olmak da varis oluşumunu hızlandırıyor. Özellikle yaz döneminde düzenli egzersiz ve rejimle fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

- Varis oluşumunu tetikleyen en önemli nedenlerden biri de uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmak. Aklınıza geldikçe bu hareketi yapmamaya ya da mümkün olduğunca az tekrar etmeye özen göstermelisiniz.

- Çok dar kıyafetler giymek ve yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmek de varis sorununa yol açabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar ayağınızı rahat ettirecek spor ayakkabı modellerine yönelmelisiniz.

-Varis ağrısı, sıcak ortamlarda etkisini artırıyor. Bu nedenle çok güneşte kalmanın, sık sık kaplıca, hamam ya da saunaya gitmenin varis şikayetlerinizi artırabileceğini unutmamalısınız.