• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
14 Nisan 2023

Seyahatlerimizde Ayaklarımızın Rahat Etmesi İçin Yapılması Gerekenler

Yeni keşifler, yeni işler, tatiller ve iş gereği uzayan yollar… Hemen hepimizin yılda birkaç kez her ne sebepten olursa olsun gerek isteyerek gerekse mecburiyetten uzun yollarla arkadaş olmuşluğumuz vardır. Bu yolculuklarda sürekli sabit durmaktan, kıyafetlerimizden, koltuğumuzun yerle mesafesinden ve daha birçok sebepten vücudumuz ister istemez yorulmaktadır. 


Seyahatlerimizi çok iyi koşullarda ve hatta uyuyarak geçirdiğimizde bile seyahat sonrasında bir yorgunluk hissederiz. Hatta yol yorgunu olmak, o gün boyunca başka hiçbir şey yapmamak, hiç kimse tarafından rahatsız edilmemek ve sadece dinlenmek için sorgulanmayan nedendir.


Seyahat etmek bu kadar keyifliyken, yeni yerler keşfedecek olmak, sevdiklerimize kavuşmak bu kadar heyecan verici iken bu süreci nasıl daha rahat hale getirebiliriz; sizin için yazdık.


1. Seyahat Sırasında Ayak Ağrısı Çekmemek İçin

Tüm süre boyunca oturduğunuzda, molalarda yürüyüşler yaptığınızda; havayolu seyahatlerinde kabin içinde yürüseniz bile seyahat sonunda hafif de olsa ayak ağrısı çekme ihtimaliniz vardır. Bunun nedeni; ayakların vücudun tüm yükünü taşıması, omurga ile bağlantılı olarak oturuşunuzdan ve duruşunuzdan etkilenmesi, giydiğiniz kıyafetin bacaklarınıza uzun süre sonunda baskı yapması, çoraplarınızın bileklerinizi sıkması, ayakkabılarınızın seyahat boyunca ayaklarınızın yüzeyinde bir tabaka ve temas oluşturması ama en önemlisi kan akışınızdan ayaklarınızın etkilenmesi olabilir. Bu nedenle rahat bir seyahatin  en önemli çözümlerinden biri seyahat için uygun çorap ve ayakkabı tercihidir.


Seyahat çorapları, bacaklarınızda ve ayaklarınızdaki kan akışını düzenler. Ortopedik bir ayakkabı giymek seyahat esnasında ayaklarınızın daha rahat olmasını sağlayacaktır. Yine ayakkabı seçiminde ayakkabılarınızın nefes alabilir yüzeylere sahip olması ayaklarınızın terlememesi için önemlidir.


Hem ayakkabı hem de terliklerde yumuşak tabanlara sahip olması seyahat esnasında önem taşımaktadır. Her ne kadar zemine sürekli baskı uygulamasanızda ayaklarınızın altında saatler boyunca kalan tabaka ayakkabınızın veya terliğinizin taban kısmıdır.Seyahat boyunca tercih edilen terlikler parmak arası terlik olması hali de parmak arası ayırıcı kısmın parmak aralarını tahriş etmemesi önemlidir.


2. Uyku İçin Seyahat Yastığı

Seyahat esnasında uyku ne tatlıdır, hele bir de ikram molasına kadar zaman geçmiyorsa :) 


Seyahat boyunca kısa veya uzun süreli uykularda boyun destek yastıkları oldukça önemlidir. Dik duran veya hafif yatar pozisyonda bulunan vücudun boyun desteği alması omurganın daha rahat etmesine ve tutulmaların, ağrıların yaşanmamasına zemin hazırlayacaktır. Dalgınlıkla yaşanan boyun düşmeleri sonucunda zedelenme ve ağrıların olmaması için özellikle yarım daire şeklindeki boyun yastıklarının seyahat boyunca kullanılmasını tavsiye ederiz.


3. Rahat Kıyafetler

Seyahatler kısa da olsa bekleme süreleri de eklenince birkaç saatlik yolculuk yapılacağı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle seyahat esnasında rahat, vücuda nefes aldıran; askıları ve bel kısmı vücudu sıkmayan alt ve üst giyim kıyafetleri tercih edilmelidir. Daha da önemlisi iç çamaşırlarınızın en rahat edebileceğiniz formdaki çamaşırlar olması, medikal ihtiyaç olmadığı sürece korse gibi vücudu sıkan ve kan akışını olumsuz etkileyen kıyafetlerin tercih edilememesi önemlidir.


4. Seyahatte Rahat Koltuğun Püf Noktası: Oturma Simitleri

Her zaman seyahat ettiğimiz araçlar istediğimiz rahatlıkta olmayabilir. Özellikle bel ve sırt ağrısı çekenler için uzun süre hareketsiz kalınan koşullarda rahat koltuk seçimi son derece zor olabilir. Bu nedenle rahat koltuğunuzu kendiniz oluşturmanın tek yolu oturma simitleri ve minderleridir.


Oturma simitleri, sadece yaralanmalarda kullanılmak zorunda değildir. Uzun bir seyahat öncesi bir çantanın içinde yanınıza alacağınız ortopedik simitler, seyahat boyunca rahat bir oturuş sağlamanızı ve omurganızı rahat ettirmenizi sağlar. Hatta rahat bir omurganın ve sinirler seyahat esnasında oluşan baş ve boyun ağrısı gibi rahatsızlıkları da hafiflemesini destekleyecektir.


5. Yol Boyunca Değişen Mevsimler

Yolculuk rotanızın nasıl olacağını önceden iyi bilmeniz, yol boyunca mevsimin ve iklimin değişmesinden en az düzeyde etkilenmenizi sağlayacaktır. Rahat bir yolculuk, yolun sonunda herhangi bir fiziki ya da soğuk algınlığı gibi biyolojik rahatsızlıkların da meydana gelmeyeceği yolculuk demektir.


Kabin içi ısı değişimlerinden dolayı yaşanan soğuğa ve sıcağa maruz kalmalar, molalarda farklı iklim ve sıcakların yaşanması soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle rota üzerindeki hava koşulları tahmin edilerek yanınıza şal, ceket gibi kıyafetler almanız faydalı olacaktır.


6. Bonus: Bavul Seyahati Kolaylaştırır


Veya bazen zorlaştırır :) 


Bavullar seyahat esnasında rahat etmemizi sağlasa da çabuk kırılan, kendinden ağırlığı fazla olan bavullar aslında seyahatimizi zorlaştırmak için zemin hazırlarlar. Kaliteli malzemeye sahip olmayan bavullar seyahat sonunda size hasar görmüş halleri ile sürpriz yapabilirler. Veya sağlam görünen bavulunuz biraz mesafe gittikten sonra kendini bırakabilir. Dahası kendinden ağır materyallere sahip olan bavullar eşyalarınızı taşımak yerine size kendini taşıtabilirler. Bu nedenle doğru bavul seçimi seyahat boyunca işinizi kolaylaştıracaktır.


Bavullar, seyahat çorapları, boyun destek yastıkları, oturma simitleri ve ortopedik ayakkabılar gibi birçok seyahat yardımcısını Kifidis mağazalarından ve kifidis.com.tr’den hemen satın alarak hiçbir seyahate hazırlıksız yakalanmazsınız.