• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
22 Aralık 2022

Outdoor Ayakkabı Ne Demek?

Doğada yapılan açık hava sporlarına outdoor sporları denilmektedir ve outdoor sporları için kullanılan kıyafet önem taşımaktadır.

 

Outdoor spor esnasında kullanılan kıyafetler, sporun türüne ne kadar uygun olursa doğada geçirilen vakitten o kadar keyif almanıza ve dış etkenlerden korunmanıza yardımcı olacaktır. Outdoor sporlar esnasında vücudun ısısını koruyan kıyafetleri eklemleri koruyan koruma aksesuarları ve ayakları koruyan ayakkabı ve terliklerin önemi fazladır.

 

Outdoor sporlar esnasında outdoor ayakkabı kullanmak gerekmektedir. Outdoor ayakkabıların üst ve dış yüzeyi, tabanı, malzemeleri doğada geçirilecek süreye, mevsime ve koşullara göre farklılık göstermektedir.

 

Outdoor Ayakkabılar Hangi Malzemelerden Üretilir?

Outdoor ayakkabılar da normal ayakkabılar gibi her malzemeden üretilebilse de kullanım amacına göre malzemeleri sağlamlık göstermelidirler. Bu nedenle outdoor ayakkabılarda sağlam olmaları açısından kullanılan malzemeler genellikle deridir.

 

Deri esnek, hava aldıran ve soğuğa karşı koruyan bir malzemedir. Kaliteli ve sert yapısı nedeniyle ayakları dış etkenlerden korurlar. Suya dayanıklı olmaları ve su geçirmez özellikleri ile outdoor ayakkabıların üst yüzeyinde kullanılır. Outdoor ayakkabılarda genellikle tam taneli deri kullanılmaktadır.

 

Outdoor ayakkabıların dış yüzeyi sentetik deriden oluşuyorsa güneşe veya suya maruz kaldığında çok çabuk çatlamalara ve dökülmelere sebebiyet verebilir. Bu da doğada geçirilen süre boyunca uzun ve rahat kullanıma engel olacaktır. Aynı zamanda ayaklara daha az nefes aldırması ve terletme ihtimali nedeniyle ayak kokusu, mantar gibi olumsuz durumları da beraberinde getirebilir. Ayak sağlığını düşünenler outdoor ayakkabılarında sentetik deri tercih etmemelidirler.

 

Outdoor ayakkabıların su geçirmemesi için tamamen kapalı malzemelerden üretilmesi ayakların hava almamasına ve terlemesine neden olabilir. Bu nedenle hava almasını sağlayan minik zarların bulunması önemlidir.

 

Outdoor ayakkabıların tabanları zemini sağlam tutmalı ve kaymaya neden olmamalıdır. Doğada karşınıza çıkacak engeller, engebeler ve ıslak zeminler için kaymaya neden olan tabanlar risk oluşturabilir. Bu nedenle outdoor ayakkabılarda dış taban sağlam ve zemini tam tutmalı, iç taban ise yumuşak ve ayağın anatomik yapısına uygun olmalıdır. Dayanıklı olması nedeniyle outdoor ayakkabılarda yaygın olarak kauçuk taban kullanılmaktadır.

 

Outdoor Ayakkabıları Yazlık ve Kışlık Olarak Farklılık Gösterir Mi?

Outdoor ayakkabılar yaz ve kış mevsimine göre farklı tercih edilmelidirler. Yazın kullanılacak outdoor ayakkabıların sıcaktan koruma özelliği vardır, kışın kullanılacak outdoor ayakkabılarının ise soğuktan. Her iki ayakkabının temelinde de ayak ısısını normal seviyede tutmak ve nefes almasını sağlamak olsa da kışın kullanılan outdoor ayakkabıları ve outdoor botları yazlık outdoor spor ayakkabılarına göre suya karşı daha dayanıklıdır. Yazlık outdoor ayakkabılar ise kışlık outdoor ayakkabılarına göre teri ayaktan, ayakkabı dış yüzeyine uzaklaştırma özelliklerine sahiplerdir.

Kışlık outdoor ayakkabılarının tabanları karlı ve yağmurlu hava şartlarına özel üretildiği için kışın yapılacak outdoor sporlarında mutlaka kışlık outdoor ayakkabı tercih edilmektedir.

 

Bazı outdoor sporları ve koşulları için dört mevsim kullanılabilen her mevsime uyumlu outdoor ayakkabıları da bulunmaktadır. Outdoor ayakkabı seçiminde hangi doğa koşullarında ve hangi mevsimde kullanılacağı, seçilen modelin bu koşullara ve mevsimsel şartlara uygun olup olmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Doğa Yürüyüşü Ayakkabıları

Doğa yürüyüşü ayakkabıları esnek orta tabanlıdırlar ve uzun süreli yürüyüşler için uygundurlar. Bilekli veya bileksiz seçenekleri ile kullanım alanına ve yürüyüş arazisine uygun olanlar tercih edebilirler. Bilekli outdoor ayakkabıları doğa yürüyüşü esnasında burkulma riskine karşı ayak bileklerine daha yüksek koruma sağlamaktadır.

 

Rahat yapıları nedeniyle doğa yürüyüşü outdoor ayakkabıları günlük olarak da tercih edilmektedir. Son yıllarda şık tasarımlarda üretilen outdoor ayakkabıları günümüzde şehir hayatının içine girmiş ve şehrin koşturmacasında sıklıkla tercih edilmeye başlanılmıştır. Bunun nedeni ise ayaklara sağladığı konfor ve rahat yürüyüş sunmasıdır. Outdoor ayakkabıların tabanı normal ayakkabılara göre biraz daha sert olduğu için başlarda günlük hayatta kullanımında zorlanılsa da alışanlar için vazgeçilmez ayakkabılar arasında yer almaktadır.

 

Neden Outdoor Ayakkabılar Kullanılmalı?

Outdoor ayakkabılar dış şartlar, doğal koşullar ve mevsimler etkiler için özel olarak üretilmiştir. Eğer doğada bir tırmanma, koşu yürüyüş gibi etkinlikler yapacaksanız mutlaka dış mekan spor ayakkabıları yani outdoor ayakkabı tercih etmelisiniz. Çünkü normal spor ayakkabı ve sneakerlar günlük sporlara, iç mekanlara, şehir hayatındaki dış mekanlara uygun olarak tasarlanmışlardır.

 

Outdoor kullanımına uygun olması için outdoor ayakkabılar görünümlerinin aksine ayağı rahat ettiren yapıda, hafif ve esneklerdir. Destekleyici özellikleri ile ayaklara, bileklere ve bele binen yükü azaltırlar. Yürüyüş, koşu, kampçılık, dağcılık, bisiklete binme gibi faaliyetlerde outdoor ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

 

Outdoor ayakkabılar yapıları gereği ayağı tam kavrar ve ayak tabanındaki darbeyi emerler. Ayak yaralanma ihtimalini esnek ve yumuşak yapıları ile en aza indirirler. Spor esnasında konfor sağlayan outdoor ayakkabıları ayağın nefes almasını sağlayarak terden ve nemden oluşacak ayak rahatsızlıklarının da riskini azaltırlar.

Outdoor Ayakkabılar Günlük Kullanıma Uygun Mudur?

Outdoor ayakkabılar zorlu koşullarda ayakların tamamen rahat etmesi düşünülerek üretildiği için günlük kullanıma da uygundurlar.

Outdoor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Outdoor ayakkabıları satın almadan önce denerken mutlaka bir süre hareket etmiş olmanız gerekmektedir. Çünkü doğa sporları yaparken hareketiniz esnasında ayaklarınız şişecektir. Bu nedenle ayakkabı satın almadan önce günün yarısını yürümüş halde geçirebilirseniz ayakkabı seçimi için ayak bedeniniz hazır olacaktır.

 

Ayakkabıların içinde ayaklar hareket etmemelidir fakat ayak parmakları da ayakkabıların ucuna sıfır derecesinde yakın olmamalıdır. ayak parmaklarınızı öne doğru ittirdiğinizde iki parmak aşil tendonunun yanından aşağı kayabilmelidir. Outdoor ayakkabılar ile yürüyüş esnasında da topuklarınız ayakkabının içinde havaya kalkmamalıdır. Bu nedenle outdoor ayakkabı bedeninizi bilmiyorsanız ayakkabı kalıbına göre bedeninizi deneyerek ve yürüyerek bulmanız gerekmektedir.