• 1500 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
29 Mart 2024

Ortopedik Tabanlıklar Ne Zaman ve Neden Gerekli?

Ayaklar, bedenin tüm yükünü taşıyan ve hareket kabiliyetini belirleyen en önemli organlardandır. Dolayısıyla ayak sağlığı oldukça önemlidir ve kesinlikle aksatılmamalıdır. Ayak sağlığının korunması adına önemli bir adım ise tabanlık kullanımıdır. Ortopedik tabanlık kullanma; düztabanlık, çukur tabanlık, ayak bileği ağrıları, diyabet, obezite ve hatta diz, kalça ağrılarını giderme konusunda oldukça etkilidir. Ortopedik tabanlıkların en önemli etkisi ayağa binen basıncı eşit bir şekilde dağıtmaktır. Böylelikle ağrıları en aza indirir. Ayrıca ortopedik tabanlıklar, ayak kemerlerini destekleme kabiliyetine sahiptir. Bu ise özellikle düztabanlık ve çukur tabanlık gibi problemlerin düzeltilmesinde oldukça önemlidir. Ortopedik tabanlık faydaları, spor aktivitelerinde bulunanlar için de önemlidir. Bununla birlikte ortopedik tabanlık seçerken bilinmesi gereken bazı önemli detaylar vardır.

Ortopedik Tabanlık Nedir?

Ortopedik tabanlık; bazı ayak sağlığı sorunlarını gidermek, ağrıları azaltmak, ayak sağlığını korumak ve konforlu bir hareket deneyimi sağlamak amacıyla ayak yapısına uygun şekilde özel olarak üretilen tabanlıklardır. Ayaklardaki basıncı eşit bir şekilde dağıtarak basınç etkisini en aza indirir. Ayak sağlığı sorunlarının yanı sıra ortopedik tabanlık kullanma bazı genel sağlık sorunlarında da tercih edilen bir durumdur.

Diyabet, eklem ve kas ağrıları, diz ağrıları ya da spor yaralanmalarında etkili bir ayak bakımı amacıyla ortopedik tabanlıklar tercih edilebilir. Aynı zamanda ortopedik tabanlık kullanma, duruş bozukluğu ve eklem problemlerini önlemede de etkilidir. Spor faaliyetlerine katılımda kişinin çok daha rahat hareket edebilmesini sağlayarak olası sakatlıkların önlenmesinde de rol oynar. 

Kimler Ortopedik Tabanlıkları Tercih Edebilir?

Ortopedik tabanlık kullanma, çoğunlukla ayak sağlığı sorunu yaşayanların tercihidir. Çekiç parmak sorunu, düz tabanlık, çukur tabanlık gibi sorunların kontrol altına alınmasında ortopedik ayak tabanlığı, yaygın bir tedavi yöntemidir. Bu tarz tabanlıklar, ayağın anatomik özelliklerine uygun olarak tasarlanır ve üretilir.

Ayağın tamamını kavrar ve binen yükü eşit bir şekilde böler. Basma noktalarını düzelterek ayağı binen yükü eşit şekilde böler. Bu sebepten dolayı ayak ağrılarından şikayet edenlerin de ortopedik ayakkabı tabanlığı kullanması önerilir. Ayak yapısını düzenleme özelliğine sahip olan ortopedik tabanlıklar, aynı zamanda postür bozukluklarının tedavi edilmesinde de kullanılır.

Bunlara ek olarak spor aktivitelerinde olası kaza ve sakatlanma risklerini önlemek amacıyla da ortopedik ayak tabanlığı kullanma, tercih edilen bir yöntemdir. Ayağın anatomisine uygun bir tasarıma sahip olması nedeniyle bu tabanlıklar spor aktivitesi esnasında sporcunun rahat hareket edebilmesini sağlar. Gündelik yaşamda uzun süreler boyunca ayakta olan kişilerin de etkili bir ayak bakımı ve sağlığı açısından ortopedik tabanlık kullanması önerilir. 

Ayak Problemleri ve Çözümler: Hangi Durumlarda Ortopedik Tabanlıklar Gerekli?

Ayak anatomisi, tahmin edildiğinden daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Toplamda 26 kemik, 33 eklem ve 100’den fazla bağ dokusundan meydana gelir. Özellikle bağ dokuları, spor faaliyetleri esnasında ya da uzun süreli ayakta kalma durumunda risk altındadır. Klasik ayakkabılar ve klasik ayakkabı tabanlıklar, bu tarz durumlarda ayak sağlığının bozulmasına neden olabilir.

Ortopedik tabanlıklar, ayağın karmaşık anatomisine ve yapısal özelliklerine uyum sağlama konusunda oldukça fonksiyoneldir. Dolayısıyla ayak sağlığının etkili şekilde korunması gereken hemen her durumda ortopedik tabanlık kullanma tercih edilebilir. 

Diyabetik Ayak Hastalıkları

Ortopedik tabanlık kullanma, yaygın olarak diyabetik ayak hastalıklarında kullanılan bir iyileştirici yöntemdir. Diyabetik ayak hastalıklar, diyabet hastalığı nedeniyle gelişir. Ayaklarda enfeksiyon oluşmasına, duruş ve postür bozukluklarına, ayaklarda yara oluşumuna neden olur. Ortopedik tabanlıklar, diyabetik ayak hastalıklarının neden olduğu ya da olabileceği söz konusu olumsuzlukları giderme konusunda etkilidir. Ayaktaki yaraların daha hızlı iyileşmesini destekler, ayağa yüklenen basıncı ve ağırlığı eşit şekilde yayar. 

Düz Taban ve İçe Basma

Düz tabanlık, ayaktaki ayak kemerinin kıvrımlarının azalması ya da tamamen yok olması sonucunda gelişir. İçe basma ise yürüme ya da koşma eylemleri esnasında ayağın içe doğru bakması nedeniyle gelişen bir ayak sağlığı sorunudur. Ortopedik tabanlık içe basma ve düz tabanlık sorunlarının giderilmesinde de etkilidir. Ayağın koşma ve yürüme anında uygun pozisyonda hareket etmesini sağlayarak iyileşmeyi destekler. 

Topuk Dikeni Rahatsızlığı

Ortopedik tabanlık, topuk dikeni sorununun giderilmesinde de tercih edilen alternatif destekleyici bir tedavidir. Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt bölümünde oluşur. Ortopedik tabanlıklar bu bölgeyi ergonomik olarak sarar ve ayakta oluşan ağrıları azaltır. 

Yüksek Kavis ve Diğer Ayak Rahatsızlıkları

Ortopedik tabanlık kullanma, hemen her türden ayak sağlığı sorununun giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Ayak kemerinde yaşanan yüksek kavis gibi sağlık problemleri de dahil olmak üzere ayaklarda ağrı ya da yapısal bozukluğa neden olan her durumda ayak sağlığının korunmasını destekler. 

Ortopedik Tabanlık Seçimi Nasıl Olmalı?

Ortopedik tabanlık kullanma kadar tercih edilecek tabanlığın kişiye uygun olması da önem arz eder. Doğru bir seçim içinse belli başlı noktalara dikkat edilmelidir. Ortopedik tabanlık seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekildedir:

Ayak sağlığı probleminin nedeni doğru şekilde tespit edilmelidir.

Farklı tabanlık tipleri arasından yaşadığınız ayak sağlığı sorununa uygun olanı seçmelisiniz.

Malzeme kalitesi ve türü, doğru bir ayak tabanlığı seçimi için önemlidir.

Ayak büyüklüğü, kullanma alışkanlıkları ve ayak ölçüsüne dikkat edilmelidir.

Bununla birlikte çocuklarda yaşanan ayak sağlığı sorunlarının kontrol altına alınmasında çocuk ortopedik tabanlık modellerinin kullanılması son derece önemlidir. 

Kifidis ile Ayak Sağlığınıza Uygun Çözümleri Keşfedin

Ortopedik tabanlık kullanma, yaşadığınız ayak sağlığı sorunlarının giderilmesinde ve tedavi sürecinin desteklenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte ortopedik tabanlıkların güvenilir bir markadan, malzeme kalitesinden emin olunarak seçilmesinde önemli fayda vardır. Kifidis, ayak sağlığınıza uygun çözümler sunarak ayak sağlığınızı en etkili şekilde korunmanızı sağlar. Kifidis güvencesi ve kalitesiyle ayaklarınızın bakımı en doğru şekilde yapabilir ve ayak sağlığınızı yüksek düzeyde kaliteyle koruyabilirsiniz.

E-Ticaret altyapısı eTicaret.Guru ® ile hazırlanmıştır.

× Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız