• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
22 Ekim 2022

Ortez Kullanarak Yaşam Kalitenizi Artırabilirsiniz!

 

Ortez  Kullanarak Yaşam Kalitenizi Artırabilirsiniz

 

Tüm vücudumuzun ağırlığını çeken ayaklarımıza, her zaman büyük özen göstermemiz gerekiyor. Sonbahar mevsiminin gelmesiyle kapalı ayakkabılara döndük. Eğer taraklı ayaklara sahipseniz, ortopedik ayakkabıları tercih etmek büyük önem taşıyor. Ayak baş parmağının yanında, yanlış ya da sert ayakkabı giymekten kaynaklanan kemik çıkıntılarının önüne geçmek, ayak bileğinizi rahatlatmak, eklemleri desteklemek ya da doku zorlanmalarının önüne geçmek istiyorsanız ortez uygulamalarını gözden geçirmelisiniz.

 

Ortez Nedir?

Ayakta baskı gören, sürtünmeye maruz kalan kısımları koruyarak daha fazla darbe almasını engellemek istiyorsanız, kişiye özel ve yumuşak hamur kıvamındaki silikondan hazırlanan, ortez adı verilen destek uygulamalarına hayatınızda yer açmalısınız. Ortezler, ayak veya parmaklar üzerinde kullanılarak hem ayağınızı koruyor hem de çok daha ciddi ayak sağlığı sorunlarının yaşanmasını engelliyor.

 

Hangi Amaçla Kullanılıyor?

Bacak ve ayak ortezleri, bacaklardaki kuvvet kaybını desteklemek, bacak bölgesinin kırık ve yumuşak doku zorlanmalarında iyileşmeyi sağlamak, yürümeye yardımcı olmak, eklemlerdeki hastalıklarda eklemleri desteklemek ve ameliyat sonrası iyileşmeyi sürdürmek amacıyla kullanılıyor. Ortezler; incinme, çatlak, kırık gibi kas iskelet sistemi yaralanmalarında, doğumsal eklem bozukluklarında, bazı nörolojik hastalıklarda ve skolyoz rahatsızlığında tercih ediliyor. Sık karşılaşılan tenisçi dirseği, bel fıtığı, karpal tünel sendromu gibi hastalıklarda piyasada bulunan, ayarlanabilir, hazır ortezler doktor kontrolünde kullanılabilir.

 

Kimler Ortez Kullanabilir?

Ön taban çökmesi, ayak ve parmak deformasyonları, kemik büyümeleri (exostoz), çatlaklar, kemik çıkıntıları, eksik parmak tamamlama ve batık tırnakta yük azaltma gibi ayak sağlığı sorunu yaşayan bireyler, ortez kullanarak ayaklarını rahatlatabilir. Ortez yapılırken kullanılacak malzemenin sertliği ise kullanım fonksiyonuna göre belirleniyor. Malzemenin kalınlığı, kullanılacak ayakkabıya göre ayarlanabildiği için kişinin problemine yönelik şekilde ortezler hazırlanabiliyor. 

Ortez Çeşitleri


Ortez çeşitleri statik ortez ve dinamik ortez olmak üzere ikiye ayrılıyor. Statik ortezler daha çok eklemlerin sabit kalmasını sağlayan ya da eklem hareketlerini kısıtlayan ortezler olurken, dinamik ortezler ise eklemlerin hareket ederek foksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan ortezler olarak öne çıkıyor. Ayak bilek ortezleri ise ayak bilek hareketlerini desteklemek, yürümedeki bozulmayı engellemek için kullanılan ortezlerdir. Bilek bölgesindeki travmalar, bağ yaralanmaları ve kırık gibi durumlarda bu tür ortezler kullanılıyor. Kısa yürüme ortezleri, ayak bileği hareketlerini efektif olarak kontrol edebilmek için kullanılan metal ve plastik ortezlerdir. Foot Orthoses (KAFOs) ya da bir başka ifadeyle uzun yürüme ortezleri ise ayak, bacak ve uyluğu içine alan, çift veya tek dikine yan barı bulunan, diz ve ayak bileği eklemlerini yapısında bulunduran ortezler olarak dikkat çekiyor.

 

 

 

 

Ortez ve Protez Nasıl Farklılaşıyor?

Ortez cihazları protezlerle çok fazla karıştırılabiliyor. Protezorgan veya herhangi bir uzuv kaybı yaşandığında oluşturulan yapay organlar olarak tanımlanıyor. Ortez ise kaybedilen organların desteklenmesi ve düzeltilmesine yardımcı olan cihazlar olarak öne çıkıyor. Protez tamamen yeni bir organı oluştururken, ortez kaybolan organların desteklenmesini veya sabitlenmesini sağlıyor. Protezler her zaman yapay ve yeni organ olarak hazırlanıyor. Ortez cihazları yeni bir organ anlamına gelmiyor. Tamamen mevcut olan organların desteklenmesinde rol oynuyor.

 

Ortez Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru ortez seçimi hastalar için kritik bir öneme sahip. Bu sebeple ortezin avantajları ve dezavantajları hakkında kapsamlı bir araştırma yapılması gerekiyor. Ortez uygulamaları tek bir bakış açısıyla değerlendirilmemeli. Çünkü ortezin hem fiziksel hem de psikolojik sonuçları bulunuyor. Gereksiz yere kullanılan, kişiye uygun olarak hazırlanmayan ya da hasta tarafından düzgün kullanılmayan bir ortezin yararından çok zararı dokunabiliyor. Bireyin ihtiyacına göre tasarlanan ortezler, uzun süreli kullanımda faydalı sonuçlar veriyor. Aksi takdirde ağrı, deformasyon, kan dolaşımının engellenmesi, cilt ve sinir zedelenmesi ve psikolojik problemlerle karşılaşılabiliyor.