• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
06 Temmuz 2022

İlk Adım Ayakkabıları Nasıl Olmalı?

Çocuğunuz ilk adımını güvenle atmalı

Büyük bir heyecan ve umutla ailenize katılmasını beklediğiniz bebeğiniz için geri sayım başladı mı? Çocuğunuzla göz göze geldiğiniz ilk an ya da onu ilk kez kucağınıza aldığınızda hissettikleriniz şüphesiz hep ölümsüz olacak.

 

Peki bebeğinizin kurduğu ilk cümle ya da söylediği ilk söz kadar, ilk adımının da büyük önem taşıdığını biliyor musunuz?

 

26 adet kemik ve 35 adet eklemden oluşan ayak, kemiklerin arasındaki bağlar tarafından desteklenen kompleks bir anatomik yapı... Bebeklik çağında ayak tabanında kalın bir yağ tabakası olduğu için bebeklerin ayakları oldukça esnek bir yapıya sahip. Emeklemeden adım atma sürecine geçildiğinde, o minicik ayakları korumak ve çocuğunuzun dengeli adımlarla yürüyebilmesini teşvik etmek için en doğru ayakkabıyı seçmek ise oldukça önemli.

Esnek ve yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmeli

Bu nedenle ilk adım ayakkabısı, bebeklerin ayak sağlığı gelişiminde büyük öneme sahip. Esnek ve yumuşak taban yapısı, zamanla ve kullanıldıkça çocuğunuzun ayak şeklini almaya başlıyor. Bu nedenle bebeklerin ilk adımlarını attıkları ve yürümeye geçiş yaptıkları dönemlerde ayak gelişimine yön vermesi nedeniyle ilk tercihiniz anatomik ayakkabılar olmalı. İlk adım ayakkabısının doğru belirlenmesi ise ilerleyen dönemlerde karşılaşılabilecek sorunları minimuma indiriyor.

Gözlemci olmalısınız

9 ila 18’inci aylar arasında yürümeye başlayan çocukların birçoğunda kas ve bağlar yeterli kuvvet ve sertliğe sahip olmadığından taban düzlüğü ve ayaklarda içe doğru basma görülebiliyor. Özellikle 6 yaş civarında ağrı ve ayakta nasırlaşmaya yol açan düztabanlık arttıkça düzelmeyen sakarlık ve sık düşmeye yol açan içe basma gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu süreç ileri tetkik ve tedavi gerektirirken, düztabanlığın yanı sıra içe basma, dışa basma gibi sağlık sorunlarıyla da karşılaşılabiliyor.

 

Destekleyici özel ayakkabı ihtiyacı

Henüz kemikleri tam olarak gelişmeyen ya da düztabanlık problemi yaşayan çocuklar, destekleyici özel ayakkabılara ihtiyaç duyabiliyor. Çocuklarda düztabanlık ayak tabanının incelenmesiyle anlaşılırken ebeveynlere düşen en büyük görev ise çocuklarının gelişim sürecini yakından takip etmek...

Bu noktada özellikle bebeklerde yağ tabakasıyla kaplı olan ayak tabanlarında henüz kavis oluşumu başlamadığı için tabanın iç kısmında çukur ya da kavis olmaması sıklıkla karşılaşılan bir diğer durum olarak karşımıza çıkıyor. Her çocukta fizyolojik olarak görülen ve son derece normal olan bu ayak yapısı için çocuklara özel olarak ayakkabı yaptırmaya gerek duyulmuyor.

 

Doğru ve sağlıklı ayakkabı seçenekleriyle ilerlenmeli

Peki bu noktada ebeveynlerin ne gibi önlemler almaları gerekiyor? Öncelikle sağlıklı ayak gelişimi için çocuğunuz 5 yaşına gelene kadar sert tabanlı ve hava almayan ayakkabılardan uzak durmalısınız. Anatomik farklı bir ifadeyle fizyolojik ayakkabı olarak adlandırılan ve bebeğinizin ayağının anatomik yapısına tam olarak uyum sağlayan modelleri tercih etmelisiniz.

İlk adım ayakkabıları nasıl olmalı?

- Yumuşak taban yapısına sahip olmalı

- Ayağın şeklini tam olarak alabilmeli

- Ayak eksenini ve tarak kemiğini desteklemeli

- Topuğa binen yükü azaltmalı

- Seçilecek ayakkabı, ayak parmak ucunun yarım parmak eni kadar uzun olmalı.

- İleride de giyebilmesi adına alınan büyük ayakkabıların, düşme sürecini artırdığı unutulmamalı.

-Yaz aylarında fileli ve havadar ayakkabılar tercih edilmeli.