• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
15 Mart 2024

Hamilelik ve Ayak Sağlığı

Hamilelik, bir kadının yaşamın deneyimleyecebileceği en özel ve önemli dönemlerden arasında yer alır. Bu süreç, oldukça heyecan verici olmakla birlikte aynı zamanda anne adayının bedeninde de birçok değişimi beraberinde getirir. Hormonal ve fizyolojik değişimler, anne adayının genel sağlığına daha hassas şekilde dikkat etmesini gerektirir. Gebelik dönemindeki fizyolojik değişimlerden biri de ayaklarda gerçekleşir. Kilo artışı ile birlikte ayaklar, daha büyük bir yükü taşımakla görevlidir. Dolayısıyla gebelik döneminde anne ve bebek sağlığı için ayak bakımının da doğru şekilde yapılması önemlidir. 

Hamilelikte ayak bakımı, olası ağrıları önlemek ve vücudun daha konforlu hareket edebilmesini sağlamanız açısından değerlidir. Etkili bir ayak bakımı içinse belli başlı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu dönemde özellikle anne adayının fiziksel aktivasyonunu engelleyecek durumlardan kaçınmakta fayda vardır. İşte gebelikte ayak bakımı hakkında bilinmesi gereken her şey! 

Gebelikte Ayak Sağlığı Neden Önemlidir?

Gebelikte ayak sağlığı, anne ve bebeğin genel sağlığının korunması açısından önemlidir. Vücutta meydana gelen bir dizi fizyolojik ve hormonal değişim, ayaklara daha fazla yük binmesine neden olur. Bu durum ise beraberinde birçok risk faktörünü getirir. Gebelik dönemindeki fizyolojik faktörler, çok büyük oranda anne adayının kilo almasıyla ilişkilidir. Fakat hamileliğin anne adayının vücudunda ortaya çıkardığı değişimler sadece fizyolojik değildir. 

Hormonal değişimler; eklemlerin gevşeyerek açılması, düz tabanlık ve varis gibi ayak problemlerine neden olabilir. Aynı zamanda artan kan hacmine bağlı olarak vücuttaki kan dolaşımı da değişir. Bu durum; ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve soğukluk gibi komplikasyonlara neden olabilir. Dolayısıyla hamilelikte ayak bakımı doğru şekilde yapılmalı ve olası risk faktörlerine karşı önlem alınmalıdır. 

Hamilelikte Ayakta Ne Gibi Sorunlar Olabilir?

Gebelikte ayak bakımı, normale oranla çok daha hassasiyetle yapılmalıdır. Özellikle gebeliğin 3. ve 4. ayları, yoğun şekilde ayak sağlığı sorunlarının ortaya çıktığı dönemlerdir. Bu dönemde ayak şişliği anne adaylarında yaygın olarak gözlemlenir. Ayrıca ayak şişliğine, yoğun şekilde hissedilen ağrılar da eşlik edebilir. Şişlik ve ağrı ise genel anlamda ayaklarda ortaya çıkabilecek olası sağlık sorunlarının riskini de artırır. Gebeliğin bu dönemde kilo artışının daha hızlı seyretmesi ve ani kilo alma hali, ayaklara binen yükü artırır. Yük miktarının artması ise terlemeye sebebiyet verir. Terleme ise mantar oluşumunu tetikleyebilir. Aynı zamanda bu durum, tırnak batması gibi istenmeyen halleri de beraberinde getirebilir. Dolayısıyla gebelikte ayakkabı seçimi, düşünüldüğünden çok daha önemlidir. 

Hamilelik Döneminde Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelikte ayak bakımı, anne adayının genel konforu ve sağlığı açısından son derece önem arz eder. Bu doğrultuda olası risk faktörlerini ve ayak sağlığını etkileyebilecek durumları önceden gözeterek gebelik döneminde ayak sağlığının korunmasında fayda vardır. Özellikle hamilelikte ayak şişmesi gibi yaygın olarak yaşanan gebelik semptomlarına karşı ayak bakımı mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır. Hamilelikte ayak bakımı yaparken bazı ipuçları şu şekildedir:

Rahat, ortopedik ve ayak kemerini destekleyen ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayakkabılar parmakları sıkıştırmamalı ve topukları çok yüksek olmamalıdır.

Ayaklarınızı her gün ılık su ve sabunla rutin şekilde yıkayın.

Ayak parmaklarınızı yukarı ve aşağı doğru, ayak bileklerinizi ise dairesel şekilde rutin egzersiz uygulamalarıyla hareket ettirin.

Günlük yürüyüş aktiviteleri ile ayak sağlığını destekleyin.

Sağlıklı beslenin ve tuz tüketimini dengeleyin.

Bunlara ek olarak hamilelikte ayak bakımı için ayak nem oranını korunmak da önemlidir. Nemlendiriciler ile ayağınızın nem dengesini sağlayabilir ya da haftada birkaç kez ayağınızı 15-20 dakika kadar soğuk suda bekletebilirsiniz.  

Yumuşak Ayak Masajları

Hamilelikte ayak bakımı için en önemli ipuçlarından biri anne adayının ayaklarını yatıştırmaya yönelik uygulamalardır. Özellikle yoğun geçen bir günün ardından ayaklara yumuşak masajlar yapmak, yatıştırıcı etki gösterecektir. Böylelikle hamilelikte ayak ağrısı gibi problemlerin önlenmesi mümkündür. 

Günlük Yürüyüş Aktiviteleri

Gebelikte ayak bakımı, sadece bakım uygulamaları ile sınırlı değildir. Aynı zamanda günlük aktivitelerle ayak sağlığının korunması da desteklenmelidir. Günlük yürüyüş yapmak, ayak sağlığını güçlendirmenin yanı sıra genel sağlığı da olumlu yönde etkileyecektir. Günlük yürüyüş aktiviteleri, özellikle farklı egzersiz seçeneklerinin kısıtlı olduğu gebelik gibi hallerde fiziksel aktivasyon için oldukça uygundur. 

Kısıtlı Tuz Tüketimi

Hamilelikte ayak sağlığının korunması için tuz tüketiminin dengelenmesi son derece önemlidir. Fazla tuz tüketmek, ödem riskini artırır. Dolayısıyla ayaklarda ödem oluşumunu engellemek için tuz tüketimini kısıtlamakta ve su tüketimini dengelemekte fayda vardır. 

Ayak Nem Oranını Koruma

Hamilelikte ayak bakımı için bir diğer kritik nokta ise ayak nem oranını korumaktır. Bu noktada parmak araları dahil olmamakla birlikte nemlendirici uygulanması, ayak nem dengesini korumanız açısından önemli bir detaydır. Aynı zamanda haftada bir iki kez ayaklarınızı soğuk suda bekletmeniz, nem dengesini sağlama konusunda destekleyici olacaktır. 

Ayak Sağlığı için Gebelikte Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Hamilelikte ayak bakımı, ancak doğru bir ayakkabı seçimi ile mümkündür. Dolayısıyla hamilelikte ayakkabı seçimi, yüksek düzeyde hassasiyetle yapılmalıdır. Anne adayının ayaklarını kavrayan, konforlu ve sağlığı destekleyen kadın ayakkabı modellerinin tercih edilmesinde fayda vardır. Tercih edilecek ayakkabı, ayak kemeri ve topuğu yeterli miktarda desteklemelidir. Ayakkabının taban bölümü, kaymaz ve esnek yapıda olmalıdır. Ayrıca hamilelik sürecinde yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmak, bu tarz modeller yerine spor modelleri tercihte etmekte fayda vardır. Ortopedik ayakkabılar, spor ayakkabılar ve terlikler, hamilelikte ayak bakımı için oldukça uygundur. 

Kifidis ile Hamilelik Döneminizde Ayak Sağlığınızı Koruyun

Gebelik dönemi, hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla bu dönemde anne adayının vücudundaki tüm değişimler doğru şekilde takip edilmeli ve anne adayının konforu yüksek düzeyde sağlanmalıdır. Özellikle ayak gibi genel vücut sağlığını yüksek düzeyde etkileyen organların sağlığına dikkat edilmelidir. Bu doğrultuda hamilelikte ayak bakımı, genel vücut sağlığının korunması açısından önemlidir ve etkili bir ayak bakımı içinse kaliteli ürünler tercih edilmelidir. Kifidis, hamilelik döneminde ayak sağlığını üst düzey kalite ile korumanızı sağlayacak birçok ürün sunar. Kifidis kalitesi ile tabanlık ayakkabı ve ayak bakımı ürünleriyle hamilelik döneminde ayak sağlığınızı en etkili şekilde korunmanızı sağlayacak!