• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
02 Aralık 2022

Fonksiyonel Antreman Nedir?


Ünlü antrenör Michael Boyle, fonksiyonel antrenmanı şöyle tanımlıyor: “Fonksiyonel antrenman, en basit anlatımıyla sporcuyu yaptığı spor branşına hazır hale getirir. Fonksiyonel antrenman, bir spor branşını kullanarak sporcuyu başka bir spor branşına hazırlamak demek değildir.” Fonksiyonel antrenman, bileşik hareketler yoluyla vücudu bir bütün olarak çalıştırıyor. Farklı bir ifadeyle vücudun tüm kaslarını çalıştırarak işlevselliğini artıran, değişik yoğunluk ve süredeki hareketlerin bir bütünü olarak ifade ediliyor. Fonksiyonel antrenmanlarda kişiye göre kademeli olarak artırılabilen zorluk seviyeleriyle vücut daha dayanıklı, dengeli, hızlı ve esnek bir yapı kazanıyor.

Fonksiyonel antrenmanın amacı

Fonksiyonel antrenmanın temel amacı, sporcuyu katılacağı aktivite için daha uyumlu hale getirmek olarak özetlenebilir. Bu sayede yapılan aktivite sırasında sakatlık riski azalıyor ve performans düzeyinde artış sağlanıyor. Fonksiyonel antrenman sırasında sağlık topları, askı kayışları, direnç lastikleri, bosu topu, dumbell, kettlebell, barbell gibi ekipmanlar kullanılıyor. Fonksiyonel antrenmanlar ile egzersiz esnasında vücut kaslarınız birden çok mekanizma tarafından uyarılıyor. Bu uyarılar ile birlikte vücut kaslarınızın çevresinde bulunan hücreler ise çekirdek yapımını aktifleştiriyor. Bu aktifleştirme sırasında meydana gelen çekirdekler ise kaslarınızı güçlendiriyor. Fonksiyonel antrenmanlar; vücut kaslarını daha güçlü bir şekilde çalıştırıyor. Aynı zamanda yağ yakılmasına, kilo kaybına ve vücudun şekillendirilmesine yardımcı oluyor.

Bireylere ne gibi avantajlar sağlıyor?

Fonksiyonel antrenmanların sürdürülebilir biçimde yapılması günlük hayattaki aktivitelerde de kolaylık sağlıyor. Düşme ve bunun sonucunda yaralanma riskini azaltıyor. Diyabet riski minimuma inerken, daha dengeli ve esnek  olunuyor. Antrenmanlar aracılığıyla motor davranış becerisi artıyor. Obezitenin önüne geçilirken, sırt ve boyun ağrıları da azalıyor.

Yeni başlayacaklar için

-Fonksiyonel antrenman bileşik hareketler yoluyla vücudu bir bütün olarak çalıştırıyor.

-Direnç makineleriyle değil; vücut ağırlığı veya serbest ağırlıklarla çalışmalar yapılıyor.

-Egzersizler tam hareket açıklığı içeriyor. Gündelik hayatta birçok görevi olan core bölgesi kuvveti büyük rol oynuyor.

-Fonksiyonel antrenman egzersiz rutini kişinin sporla olan ilişkisine, esnekliğine, kondisyonuna ve kas gelişimine göre özelleştiriliyor.

- Fonksiyonel egzersiz farklı zorluk düzeyleri için çeşitli kombinasyonlar sunuyor. Yeni başlayanlar için bu egzersiz rutini, vücut ağırlığı eşliğinde sınırlı kombinasyondan oluşuyor.

- İleri seviyede olan kişiler için daha farklı hareketlerde ağırlık kullanarak sık tekrarlarla antrenman yapıyor.

-Fonksiyonel antrenman egzersizleri barfiks, şınav, squat ve dips gibi vücut ağırlığını kullanan hareketlerin karmasından oluşuyor.

- Bunun yanında halat, kum torbası ve tekerlek gibi ekipmanlarla tüm vücudu çalıştıran hareketler de bu sistemin önemli bir parçası olarak öne çıkıyor.

-Ketlebell ve dumbbell gibi ekipmanlar eşliğinde ve belirli kas grubuna odaklanarak yapılan güçlendirici hareketler de fonksiyonel antrenmanlarda kullanılıyor.

-Elastik ve direnç bantları eşliğinde yapılan ve esnekliği artıran hareketler de bu antrenman grubunda yer alıyor.

-Core bölgesinin gücünü artıran plank gibi statik hareketler de fonksiyonel antrenman programında yer alıyor.

Öne çıkan egzersizler

 

Squat: Squat egzersizi karın, bacak, bel ve kalça kaslarını etkili şekilde çalıştırıyor. Bacaklarda ve karında bulunan pasif kasların da çalışmasını sağlayarak forma girmenize yardımcı oluyor.

Şınav: Bacak ve karın bölgesindeki kasları çalıştıran şınav egzersizi çoklu vücut egzersizi grubunda yer alıyor. Şınav birden çok kas grubunu çalıştırmayı sağlıyor.

Yükseltiye zıplamak: Alt bedeni aktif ve seri şekilde çalıştıran bu egzersiz, karın ve bel kaslarını etkili bir şekilde çalıştırıyor. Bu hareket için bir yükselticiye ihtiyaç duyuluyor. Yükseltinin üzerine çift ayak yardımıyla zıplamak gerekiyor. Egzersiz sırasında yere inilirken bacaklar sırayla yere indiriliyor.

 

Ağırlık ile yukarı itiş: Bu hareket sayesinde bacaklar, omuz ve karın kasları etkili bir şekilde çalışıyor. Ağırlık ile yukarı itiş hareketi bir dumbell ya da herhangi bir ağırlık kullanılarak yapılıyor. Kişi squat pozisyonunda olmalı ve kullanılan ağırlık diz seviyesinde tutulacak şekilde çömelerek başlanıyor. Dizler sandalyeye oturuyormuş pozisyonunda oluyor. Vücut doğrultulurken kullanılan ağırlık öncelikle çene hizasına getiriliyor, sonrasında yukarıya kaldırılıyor.