• 1500 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
01 Mart 2024

Diyabetik Ayaklar için Özel Bakım İpuçları

Diyabet vücutta insülin üretiminde ya da vücudun kullanımında ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Diyabetli hastaların kan şekerlerini kontrol altında tutmak için özel bir hayat tarzına ihtiyaçları vardır. Bu konuda diyabetin ayak sağlığı üzerindeki etkileri oldukça önemlidir. Diyabetik ayak vücuttaki şeker düzeylerinin uzun süre boyunca kontrolsüz kalmasının sonucunda oluşur. Gerekli önem gösterilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden diyabet hastaları için ayak bakımı hassas bir konudur. Diyabetli hastalarda ayak bakımı ipuçlarıyla hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Diyabet Hastaları için Ayak Bakımının Önemi Nedir?

Diyabetik ayak bakımı hastaların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için önemlidir. Aynı zamanda ciddi komplikasyonları önlemek için de kritik bir role sahiptir. Diyabet hastalığı uzun vadede kan damarlarına ve sinirlere zarar verebilir. Bu durum ayak sağlığını da olumsuz olarak etkileyebilir. Diyabetik ayak temel olarak sinir hasar ve dolaşım bozukluğu gibi faktörlerden kaynaklanır. Sinir hasarı ayaklarda duyu kaybına neden olabilir. Bu da vücutta oluşan küçük bir kesik ya da yaraların fark edilmeyerek enfeksiyon riskinin artmasına yol açar. Dolaşım bozukluğu da yara iyileşmesi yavaşlatarak enfeksiyon yayılımını etkileyebilir. Diyabet ve ayak bakımı yaşanabilecek olumsuz etkileri azaltmak için önemlidir. Ayak sağlığınızı koruyarak bu konuda önleyici tedbirler alabilirsiniz. 

Diyabetik Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Diyabet hastalarının ayak bakımı dikkatli ve düzenli şekilde yapılmalıdır. Diyabetik ayak bakımı için uygulanabilecek pek çok adım vardır. Bunların her birini özenli şekilde uygulayarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ayak Hijyeninizi Koruyun

Ayak hijyenini korumak için yapılması gereken farklı işlemler vardır. Bunların başında tırnakları düzenli aralıklarla kesmek gelir. Tırnaklarınızı keserken uçlarına çok kısaltmamaya özen gösterin. Ayrıca ayaklarınızı her gün ılık su ve sabunla yıkayın. Yıkadıktan sonra özellikle parmak aralarını dikkatli bir şekilde kurulayın. Diyabetik ayak bakımı için ayakların aşırı nemli kalmaması önemlidir. Kurutmadan sonra ise uygun bir ayak kremi ile yeteri kadar nemlendirin.

Düzenli Kan Şekeri Kontrolü Sağlayın

Diyabetik ayak bakımı için düzenli kan şekeri kontrolü sağlamak önemlidir Doktorunuzun önerdiği sıklıkla kan şekeri seviyenizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca insülin ve diğer diyabet ilaçlarını da düzenli olarak kullanmak gerekir. Bu sayede şekerinizin stabil kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ayaklarınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

Ayaklarınızı düzenli olarak kontrol ederek olası sorunları önceden tespit edebilirsiniz. Bunun için ayaklarınızın üzerini ve tabanını günlük olarak kontrol edin. Yara, kesik, renk değişikliği ya da şişlik gibi durumlara dikkat etmelisiniz.  Ayrıca ayak tabanındaki duyuruları da kontrol edebilirsiniz. Bunun için ayağınızın altında yumuşak bir top yuvarlayarak hissiyatı izleyebilirsiniz

Ayak Egzersizlerinizi Aksatmayın

Diyabetik ayak bakımında egzersiz yapmak dolaşımı arttırır ve genel ayak sağlığını iyileştirir.  Egzersiz hareketleri arasından kendinizi en uygun olanı düzenli olarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda ayakları esneten yoga hareketleri de eklem esnekliği için gereklidir. 

Size Uygun Ayakkabıyı Kullanın

Diyabet hastalar için doğru ayakkabı seçimi yapmak önemlidir. Bunun için ayağınıza uygun numara ve doğru model seçmelisiniz. Ayak anatomisi için özel olarak tasarlanan kadın ayakkabılar ve erkek ayakkabılar konfor sağlar. Aynı zamanda ayağınızın iç tabanını desteklemek için özel tabanlık kullanabilirsiniz.

Diyabetik Ayak Bakımı Uygulamalarının Faydaları Nelerdir?

Ayak bakımı her birey için önemli olmasının yanında bazı durumlarda ekstra hassasiyet gerektirir. Ayak bakımıyla diyabetin ayaklarda oluşturabileceği sorunları önleyerek fayda sağlayabilirsiniz. Diyabet hastalarında ayak bakımının birçok önemli yararı vardır. Bunlar başlıca şu şekilde sıralanabilir:


Enfeksiyon riskini azaltır: Düzenli ayak bakımı sinir hasarından dolayı hissedilmeyen küçük kesiklerin fark edilmesini sağlar. Bu da enfeksiyon riskini azaltarak oluşabilecek problemleri önler. 


Kan dolaşımını sağlar: Diyabetik ayak bakımı kan dolaşımını dolayısıyla da ayaklara giden oksijen miktarını arttırır. Böylece yaraların iyileşme süreci hızlanır ve dokular daha sağlıklı kalır.


Ayak ağrısı ve şişmeye en aza indirir: Ayaklarda oluşan ödem ve ağrıları azaltır. Bunun için ayak bakımında masaj ve egzersiz yaparak kaslarınızı etkili olarak rahatlatabilirsiniz.


Duyu kaybını kontrol etmeyi sağlarlar: Duyu kaybını kontrol ve fark etme ilk aşamada tespit edildiğinde erken tedavi şansı yaratır. 


Tırnak probleminin önüne geçer: Düzenli diyabetik ayak bakımı yaparak tırnak batması gibi olası sorunları engelleyebilirsiniz.


Uygun ayakkabı seçimiyle konfor sağlar: Doğru ayakkabı seçimi sayesinde ayak anatomisini destekleyebilirsiniz. Aynı zamanda sürekli basınca bağlı oluşabilecek problemlerin önüne geçilir.


Duygusal ve psikolojik anlamda iyi hissettirir: Düzenli olarak yapılan ayak bakımı kişinin kendine bakma sorumluluğunu destekler. Bu da dolaylı yoldan yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler.


Belli aralıklarla diyabetik ayak bakımını yapmak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda oluşabilecek problemlerin önüne geçme konusunda da etkilidir. Diyabet hastaları ayak sağlığına dikkat ederek ve düzenli bakım uygulayarak yaşam kalitelerini yükseltebilirler.

Kişiye Özel Çözümler Sunan Kifidis ile Ayak Sağlığınızı Koruyun

Diyabet hastaları için ayak sağlığının korunması ve kişiye özel çözümlerle desteklenmesi önemlidir. Bu noktada Kifidis ihtiyacınıza uygun çözümler sunar. Konforlu, anatomik, ortopedik ve medikal ayakkabılar sayesinde ayak sağlığınızı etkili olarak koruyabilirsiniz. Özel olarak tasarlanan ayakkabılar ayak anatomisine uygundur. Aynı zamanda yüksek konfor sağlayarak güvenli ve sağlıklı yürüyüş deneyimine yardımcı olur. 


Kifidis’in geniş ürün yelpazesi diyabet hastalarının ayak sağlığını korumak ve olası sorunları önlemek için uygundur. Diyabet çorapları gibi özel ürünler, ihtiyacınızı karşılayarak sizi rahat ettirir. Kaliteli malzemeler ve ergonomik kalıplar herkesin kendine en uygununu bulmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda indirim ve kampanyalardan yararlanarak bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Güvenli ödeme seçeneği alışverişinizi hızlı bir şekilde bitirmenize yardımcıdır. Kifidis’in Ayak sağlığını koruyan geniş ürün yelpazesi avantaj sağlamak mümkündür.E-Ticaret altyapısı eTicaret.Guru ® ile hazırlanmıştır.

× Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız