• 2000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo
  • 14 gün içinde iade hakkı
  • Güvenli Alışveriş
06 Temmuz 2022

Ayak Sağlığı (Podoloji) nedir? Neden önemlidir?

Ayaklarımızı özgürleştirmenin tam zamanı

 

Yaz mevsiminin gelmesiyle kışlık kıyafetlerimizin yerini tiril tiril elbiselerimiz aldı. Bot ve çizmeleri rafa kaldırdık, sandalet ve açık ayakkabılara geçiş yaptık. Vücudumuzun tüm ağırlığını çeken ayaklarımız ise çok daha özgür. Tüm kış boyunca kapalı kalan ayaklarımıza nefes aldırmanın ve gerekli bakımları yaptırmanın tam zamanı...

 

Doğru tedavi yöntemleriyle kalıcı çözümler

Tırnak batması, diyabetik ayak bakımı, medikal ayak bakımı, tırnak mantarı tedavisi, kalınlaşmış tırnak bakımı gibi tüm konular; podoloji bir diğer deyişle ayak sağlığının uzmanlık alanına giriyor. Ciddi bir rahatsızlıkla karşılaşıldığında ayak sağlığı uzmanlarından destek almak; hem sorunların hızlı biçimde çözülmesini hem de doğru tedavi yöntemleriyle kalıcı çözümlere ulaşılmasını kolaylaştırıyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde ayaklarımızı açıkta bırakacak ayakkabı seçeneklerini tercih edeceksek, bakımlı olmamızda ve ayak sağlığımıza dikkat etmemizde fayda var.

 

En sık rastlanan ayak sağlığı sorunları

Kadınlarda da erkeklerde de en çok rastlanan ayak sağlığı problemlerinden biri tırnak batması... Bu soruna yol açan en önemli etkenler ise yanlış pedikür yapılması, tırnak üzerine sert bir darbe alınması, hamilelik, aşırı kilo artışları, yoğun spor yapmak, sivri ve yüksek topuklu ayakkabılar giymek...

 

Podologlar; bu noktada batığın durumuna göre tel, bant ya da kombine yöntemler kullanabiliyor. İşlem sırasında yatağı bozulmuş ya da ete gömülmüş olan tırnak yukarıya doğru kaldırılıyor. Böylece tırnağın doğal biçimde uzaması sağlanıyor. Bu işlem düzenli aralıklarla yaptırıldığı takdirde başarılı sonuç alınıyor.

 

Yeniden tırnak batması gibi bir sorunla karşılaşmak istemeyen kişiler mutlaka doğru ayakkabı seçmeli, tırnaklarını doğru kesmeli, ayaklarını darbelerden korumalı... Bir şikayet hissettiklerinde ise gecikmeden ayak sağlığı uzmanına görünmeliler.

 

Diyabet hastaları çok daha dikkatli olmalı

Ayak bakımı herkes için önemli olsa da diyabetli kişiler için çok daha elzem. Vücut ağırlığını taşıyan ayakların, yaralanmalara en açık organ olduğu unutulmamalı. Diyabetli hastaların ayak sağlığı konusunda çok daha hassas olmaları gerekiyor. Ayaklar her gün ılık suyla yıkanmalı ve kurutulmalı, çorapsız ayakkabı giyilmemeli,  ayak tırnakları ise düz ve köşeleri yuvarlak şekilde kesilmeli. Eğer ayak kuruluğu, parmak arasında mantar, ayaklarda kabarcık  ve su toplamaları, his kaybı gibi sorunlar yaşıyorsanız ve diyabet hastasıysanız, mutlaka bir ayak sağlığı uzmanından randevu almalısınız.

 

Düzenli medikal ayak-tırnak bakımı yaptırılmalı

Basış bozukluğu, deformasyon, tırnak-deri mantarı, kemik ve eklem deformasyonları gibi sorunlar ise medikal ayak-tırnak bakımı ile kontrol altına alınıyor. Ayda bir kez yapılan medikal ayak bakımında kuru cihazlarla işlem yapılırken, canlı dokuya asla dokunulmuyor sadece ölü deriler alınıyor.

 

Tırnak mantarı deyip geçmeyin

Ayak sağlığında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de tırnak mantarı... Ayağı çok sık terleyen kişilerin ayak bakımına büyük önem vermeleri ve sürekli aynı ayakkabıyı giymemeleri gerekiyor. Bu sürecin tedavisinde de mutlaka ayak sağlığı uzmanlarından destek alınmalı. Kalınlaşan mantarlı tabakanın temizlenmesi ve sağlıklı tırnak dokusunun öne çıkarılması ise özen, zaman ve uzmanlık gerektiren bir süreç.

 

Evde kolay ayak bakımı

- Ayak bakımının bir numaralı kuralı ayağınızı yıkadıktan sonra güzelce kurulamak. Daha sonra nemlendirici bir kremle ayak masajı yapabilirsiniz. Parmak aralarını kuru tutmaya da özen göstermelisiniz.

- Ayak tırnaklarınızı keserken yuvarlak kesmeye özen gösterin.

- Eğer ayak tabanınızda nasırlaşma sorunu varsa ponza taşı ile ölü deriden kurtulabilirsiniz. Bu uygulamayı sıcak suyun altında yaparsanız daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.

- Ayaklarınız çok şişiyorsa, ayak bileğinizden dizinize doğru masaj yaparak kan dolaşımınızı düzenleyebilir ve şişkinliğin öne geçebilirsiniz.